Polscy dyplomaci odwiedzają groby Polaków przed Świętem Zmarłych

Polscy dyplomaci odwiedzają groby Polaków przed Świętem Zmarłych - fot. PAP / Valdemar Doveiko
podpis źródła zdjęcia

Pracownicy polskiej ambasady i konsulatu w Wilnie we wtorek zaczęli odwiedzać miejsca polskiej pamięci narodowej na Litwie, by zapalić znicze, złożyć kwiaty. Polskim dyplomatom towarzyszą przedstawiciele społeczności lokalnej. Akcja zakończy się 1 listopada.

"To są bardzo ważne dni, zarówno w Polsce, jak też tu na Litwie, gdy odwiedzamy groby naszych bliskich, osób szczególnie zasłużonych" - powiedziała dziennikarzom ambasador Polski na Litwie Urszula Doroszewska. Wskazała, że "na Litwie dochodzi tradycja Dziadów", związana z wiarą w obcowanie z duszami przodków.

Szefowa polskiej placówki dyplomatycznej podkreśliła, że "w tych dniach mobilizujemy wszystkich pracowników, wszystkie nasze samochody, by odwiedzić polskie cmentarze wojskowe, ważne miejsca polskiej pamięci narodowej", a przy okazji spotkać się z miejscową ludnością, która na co dzień opiekuje się tymi grobami.

We wtorek światełka pamięci zapłonęły na grobach polskich żołnierzy w Trokach, Starych Trokach, Oranach, Dubiczach, Marcinkańcach oraz w Olicie. W następnych dniach polscy dyplomaci odwiedzą Glinciszki, Podbrzezie, Dubinki, Szyrwinty, Mejszagołę, Niemenczyn, Podbrodzie, Święciany, Nowe Święciany, Hoduciszki, Sangieliszki, Soleczniki, Koniuchy, Butrymańce, Ejszyszki i Koleśniki.

W piątek, w Dniu Wszystkich Świętych, dyplomaci oddadzą hołd polskim żołnierzom walk o niepodległość, którzy spoczywają w Wilnie w parku na Zakrecie, złożą kwiaty i zapalą znicze w miejscu upamiętniającym polskiego działacza niepodległościowego, powstańca listopadowego Szymona Konarskiego, a w Ponarach przy pomniku powstańców listopadowych uczczą pamięć 600 poległych w walkach toczonych tam w czerwcu 1831 roku. Znicze zapłoną w Ponarach, w miejscu masowych mordów dokonanych w czasie II wojny światowej przez odziały SS, policji niemieckiej i kolaborującej z Niemcami policji litewskiej. Wymordowanych zostało tu około 100 tys. ludzi, głównie Żydów, ale też około 20 tys. Polaków. Znicze i kwiaty polskiej ambasady trafią na groby polskich żołnierzy spoczywających na wileńskich cmentarzach w Kolonii Wileńskiej, w Kalwarii, a także na Antokolu, w największej polskiej kwaterze wojskowej na Litwie. Na Antokolu pochowanych jest 1068 żołnierzy wojny polsko-bolszewickiej.

W piątek uroczystość zapalania zniczy odbędzie się też na Rossie w kwaterze wojskowej przy mauzoleum marszałka Józefa Piłsudskiego i na Nowej Rossie, gdzie obok siebie spoczywają polscy i litewscy żołnierze polegli w latach 1919-1920 w bratobójczej walce o Wilno. Na Litwie jest ponad 200 miejsc polskiej pamięci narodowej. Są to głównie groby polskich żołnierzy, miejsca walk.
Więcej na ten temat