Ruszyła budowa Centrum Obsługi Odwiedzających Miejsce Pamięci Auschwitz

Fot: PAP Jacek Bednarczyk
podpis źródła zdjęcia

Rozpoczęły się prace przy stworzeniu nowego Centrum Obsługi Odwiedzających Miejsce Pamięci Auschwitz. Generalny wykonawca - Budimex SA, przejął plac budowy. Prace powinny zakończyć się w połowie 2023 r. - poinformowało w piątek Muzeum Auschwitz.

Rzecznik Muzeum Bartosz Bartyzel poinformował, że nowe Centrum Obsługi, zaprojektowane przez firmę architektoniczną Kozień Architekci, składało się będzie przede wszystkim z budynku, z którego przejściem podziemnym odwiedzający przejdą na teren byłego niemieckiego obozu. Obok powstanie duży parking.

"Samo Centrum Obsługi zostanie utworzone w historycznych budynkach związanych z niemieckim obozem Auschwitz, które tym samym staną się dostępne dla odwiedzających" - powiedziała kierownik projektu Aleksandra Hajnos.

Wicedyrektor Muzeum Rafał Pióro zaznaczył, że inwestycja ta jest największym realizowanym w Muzeum przedsięwzięciem. "Obejmuje nie tylko prace budowlane - w tym wykonanie dwóch przejść podziemnych - ale także prace konserwatorskie i archeologiczne" - wyjaśnił.

"Organizacja prac będzie zaplanowana w taki sposób, aby w jak najmniejszym stopniu wpływać na funkcjonowanie Muzeum i wizyty odwiedzających" - dodał Rafał Pióro.

Wicedyrektor Muzeum Auschwitz Andrzej Kacorzyk zaznaczył, że realizacja podzielona została na etapy.


"Już w 2021 r. odwiedzający będą mogli korzystać z wyremontowanej sali kinowej, gdzie prezentowany będzie nowy film wstępny. W kolejnych etapach oddane zostaną do użytku: Centrum Osób Odwiedzających, informacja oraz cała infrastruktura podziemna i naziemna" - powiedział.


Część pomieszczeń nowego Centrum zostanie przeznaczona na potrzeby Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. Utworzony w nich zostanie także punkt informacji o więźniach KL Auschwitz.


"Nowe Centrum powstanie w bezpośredniej bliskości byłego niemieckiego obozu Auschwitz I, na terenie, gdzie przed wybuchem wojny usytuowane były bunkry amunicyjne koszar Wojska Polskiego. Podczas okupacji obszar należał do KL Auschwitz. Początkowo istniała tam żwirownia, a w latach 1941-1943 Niemcy wybudowali tam rzeźnię, która zaopatrywała załogę obozu w mięso i wędliny, a także mleczarnię. Po wojnie na tym terenie istniała baza autobusowa, która została zlikwidowana. Kilka lat temu teren stał się własnością Muzeum Auschwitz" - przypomniał rzecznik Muzeum Bartosz Bartyzel.


Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.


W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.



źródło: PAP
Więcej na ten temat