Znaczek pocztowy upamiętniający Gaona Wileńskiego

Fot. Poczta Litewska
podpis źródła zdjęcia

Z okazji 300. rocznicy urodzin Gaona Wileńskiego Poczta Litewska wprowadza do obiegu okazjonalny znaczek pocztowy.

Wartość nominalna znaczka pocztowego wynosi 0,81 euro, więc listy oznaczone znaczkiem pocztowym mogą być wysyłane do innych krajów. Ukaże się również Koperta Pierwszego Dnia Obiegu.

Dzisiaj na Poczcie Centralnej (al. Gedimino 7) korespondencja z nowym znaczkiem będzie znakowana stemplem okolicznościowym.

Znaczek pocztowy poświęcony Gaonowi Wileńskiemu zaprojektowała grupa twórcza JUDVI& AŠ (Viktorija Sideraitė Alon, Jūratė Juozėnienė i Albinas Šimanauskas).

U góry znaczka przedstawiono hebrajską literę szin. Jej zapis graficzny przypomina przypuszczalną symboliczną koronę Gaona Wileńskiego. Według zasad gematrii (systemu numerologii opierającej się na języku i alfabecie hebrajskim) litera ta oznacza liczbę 300 – w tym roku akurat Litwa obchodzi 300. rocznicę urodzin Gaona Wileńskiego.

Niżej na znaczku przedstawione są zwoje Tory. Jednocześnie jest to otwarta księga, jak również – aluzja do Dekalogu (dwóch kamiennych tablic z Dziesięcioma Przykazaniami, które Bóg przekazał Narodowi Wybranemu na Górze Synaj) oraz tradycji zdobienia fasady synagogi dwiema niszami nawiązującymi do kamiennych tablic z Dekalogiem.

Gaon Wileński – urodzony i mieszkający na Litwie w XVII wieku jest jednym z najwybitniejszych myślicieli żydowskich wszech czasów, rozsławiający Wilno na cały świat. Był to człowiek obdarzony wyjątkową erudycją. Samodzielne studia podjął w wieku zaledwie 10 lat.

Gaon Wileński najbardziej jest znany dzięki prowadzonym przez niego badaniom nad Talmudem – jedną z podstawowych ksiąg judaizmu. Korygował błędy, jakie na przestrzeni wieków się do niej wdały, zapisując swoje sprostowania na marginesach księgi. Jego zdaniem, błędy do Talmudu trafiły z powodu wielokrotnego przepisywania tej jednej z najważniejszych dla Żydów księgi.

Do dziś zachowały się egzemplarze Talmudu z zapisanymi odręcznie przez Gaona Wileńskiego komentarzami, a wprowadzone przez niego korekty zostały wciągnięte do późniejszych wydań Talmudu.

Gaon Wileński sam niczego nie publikował – po jego śmierci uczynili to jego synowie, zięciowie, uczniowie. Nie zajmował również żadnych oficjalnych stanowisk.

Rok 2020 na Litwie ogłoszony został przez Sejm Litwy Rokiem Gaona Wileńskiego i Historii Żydów na Litwie.
źródło: ar/ELTA, fot. Poczta Litewska
Więcej na ten temat