40. rocznica podpisania Porozumienia Sierpniowego i narodzin NSZZ „Solidarność”

To było wielkie zwycięstwo Polaków nad komunistami. 31 sierpnia 1980 roku w Stoczni Gdańskiej podpisano Porozumienie Sierpniowe. Po miesiącach strajków w całym kraju - władze PRL nie miały wyjścia i musiały zgodzić się na powstanie niezależnych związków zawodowych. Tak narodziła się "Solidarność", dzięki której niespełna dekadę później w Europie nie było już Żelaznej Kurtyny.

Podpisanie porozumień sierpniowych w Szczecinie, fot. Getty Images

40 lat temu podpisano Porozumienie Gdańskie

Aktualności
Uroczystości związane z 40. rocznicą podpisania Porozumień Sierpniowych odbywają się w całej Polsce. Przed słynną bramą numer 2 prowadzącą do Stoczni Gdańskiej - kwiaty złożyli dziś prezydent i premier Polski.

Wśród 21 postulatów strajkujących znalazły się żądania uwolnienia więźniów politycznych, przywrócenie do pracy i na uczelnie ludzi zwolnionych po strajkach, likwidacja cenzury, zapewnienie wolności prasy i wyznania, wolne soboty, zniesienie cen komercyjnych, a także uregulowanie importu i eksportu.

Całkowicie od komunizmu Polska uwolniła się dopiero 9 lat później, a w drodze do wolności musiała jeszcze przeżyć bolesny stan wojenny z pacyfikacja górników kopalni "Wujek" na Śląsku i zamordowaniem przez służby bezpieczeństwa księdza Jerzego Popiełuszki.
Więcej na ten temat