Nowa Kaledonia głosuje w referendum w sprawie niepodległości od Francji

Fot. Getty Images / NurPhoto
podpis źródła zdjęcia

W niedzielę mieszkańcy Nowej Kaledonii zagłosują w sprawie niepodległości. Obserwatorzy polityczni twierdzą jednak, że idea prawdopodobnie nie uzyska większości głosów.

Referendum jest częścią wynegocjowanego planu dekolonizacji. Porozumienie z Noumea, przyjęte w 1998 r., miało położyć kres niszczycielskiemu konfliktowi między rdzennymi kanakami Nowej Kaledonii, głównymi orędownikami niepodległości, a potomkami europejskich osadników, zwanych „Saldeanami”.

To już drugie głosowanie w sprawie niepodległości w Nowej Kaledonii. W plebiscycie przeprowadzonym w 2018 roku 56,7 proc. wyborców wypowiedziało się za pozostaniem częścią francuskiej wspólnoty.

Do południa w niedzielę frekwencja wynosiła 49 procent – to o kilka punktów procentowych więcej niż na tym samym etapie głosowania w 2018 roku. Wyborcy podobno musieli czekać w lokalach wyborczych kilka godzin.

W przypadku rezygnacji z niepodległości nadal istniałaby możliwość przeprowadzenia kolejnego referendum do 2022 r., gdyby przynajmniej jedna trzecia lokalnych parlamentarzystów o to poprosiła.
źródło: ŁC / BNS, fot. Getty Images / NurPhoto
Więcej na ten temat