Litewski Sąd Apelacyjny zamknął sprawę 13 stycznia 1991 roku. Sprawę zaczęto badać w połowie września. W sumie odbyło się 12 rozpraw. Sędziowie Ernestas Rimšelis, Egidija Tamošiūnienė i Ernesta Montvidienė zapowiadają ogłoszenie decyzji 15 marca 2021 roku.
W tej sprawie wpłynęło łącznie 61 odwołań, przy czym orzeczenie Sądu Pierwszej Instancji zostało zaskarżone zarówno przez prokuratorów, jak i pokrzywdzonych i 59 prawników reprezentujących skazanych.
Prawnicy domagają się uniewinnienia oskarżonych, natomiast prokuratorzy surowszych kar i przekwalifikowania przestępstw oraz zadośćuczynienia za szkody majątkowe.
Ze względu na zalecenia lekarzy dotyczące zapobiegania rozprzestrzeniania się zakażenia koronawirusem sprawa była rozpatrywana w dużej sali Uniwersytetu Mykolasa Romerisa, która może pomieścić 400 osób. Wraz z pogarszaniem się sytuacji epidemiologicznej na Litwie, uczestnikom procesu przydzielono łącznie 3 oddzielne sale, a ostatnie 2 spotkania zostały częściowo zorganizowane zdalnie.
Pod koniec marca ubiegłego roku kolegium sędziowskie skazało łącznie 67 obywateli Rosji, Białorusi i Ukrainy na kary od 4 do 14 lat więzienia za zbrodnie przeciwko ludzkości i zbrodnie wojenne. Większość jest sądzona zaocznie, ponieważ Rosja i Białoruś odmawiają ich ekstradycji.
W nocy 13 stycznia 1991 r. podczas szturmu wojsk radzieckich na wileńską więżę telewizyjną oraz budynek Komitetu Radia i Telewizji zginęło 14 osób.
Podczas wydarzeń styczniowych władze radzieckie próbowały obalić litewski rząd, który 11 marca 1990 roku ogłosił niepodległość kraju od Związku Radzieckiego.