Prokurator Generalny zwrócił się do Sejmu o uchylenie immunitetów V. Gapšisa i P. Gražulisa

Fot. BNS/ 15min.lt/ Julius Kalinskas
podpis źródła zdjęcia

W czwartek Prokurator Generalny Evaldas Pašilis zwrócił się do Sejmu w sprawie uchylenia immunitetu parlamentarzystów Vytautasa Gapšisa i Petrasa Gražulisa.

Po wysłuchaniu Prokuratora Generalnego parlamentarzyści utworzyli tymczasowe komisje śledcze, które ocenią, czy wnioski o zezwolenie na ściganie, aresztowanie lub inne ograniczenie wolności posłów na Sejm nie mają motywacji politycznej.

Komisje mają przedstawić swoje ustalenia do 23 grudnia, aczkolwiek członkowie mają nadzieję, że zrobią to z dużym wyprzedzeniem.

Prośba o zniesienie nietykalności prawnej V. Gapšisa jest motywowana tym, aby Sąd Okręgowy w Wilnie mógł dalej prowadzić śledztwo w sprawie politycznej korupcji.

Polityk jest oskarżony o handel wpływami i łapówkarstwo w tzw. sprawie korupcyjnej „MG Baltic”.

W tym przypadku mamy do czynienia z sytuacją, w której były wiceprezes koncernu „MG Baltic”, Raimondas Kurlianskis, jest podejrzany o przekazanie łapówki dla ówczesnego posła na Sejm V. Gapšisa. Sytuacja miała miejsce w latach 2015-2016, kwota łapówki wyniosła wtedy 27,1 tys. euro.

Organy ścigania twierdzą, że część tej kwoty została przekazana na rzecz reklamy Partii Pracy w telewizji, należącej do grupy, druga część, zaś, została zamaskowana jako wsparcie dla instytucji publicznej. W tym celu V. Gapšys starał się wpłynąć na członków Partii Pracy, urzędników państwowych i zarząd Kolei Litewskich, aby działali w interesie koncernu.

Wielokrotnie wnioskuje się o uchylenie immunitetu prawnego P. Gražulisa w celu zakończenia postępowania przygotowawczego w sprawie rzekomo niezgodnych z prawem działań polityka.

Według organów ścigania, P.Gražulis pomógł rozwiązać problemy firmy wytwarzającej mrożonki „Judex”, kiedy rosyjscy urzędnicy znaleźli bakterie listerii w produktach firmy w 2015 roku.

Prokuratorzy powiedzieli, że pomagając firmie, członek Sejmu wielokrotnie dzwonił do litewskich i rosyjskich urzędników, udał się do regionu Krasnodarskiego w Rosji, aby wpłynąć na rosyjskich urzędników, wezwał biznesmenów w celu wręczania łapówek. Poprosił „Judex” o naruszenie obowiązujących procedur, po czym przedsiębiorstwo otrzymało świadczenie majątkowe.

Prokurator Generalny stwierdził, że z powodu takich działań parlamentarzysta naruszył swoje obowiązki, autorytet Sejmu, złamał przysięgę członka Sejmu.

Jeszcze w 2016 roku prokuratorzy chcieli przesłuchać P. Gražulisa jako świadka, ale odmówił on składania zeznań.

W czerwcu ubiegłego roku Prokurator Generalny zaapelował do Sejmu o uchylenie immunitetu parlamentarzysty, ale parlament odrzucił wniosek.

Według prokuratury, jesienią ubiegłego roku, po wyczerpaniu wszystkich dostępnych możliwości śledczych, postępowanie przygotowawcze zostało zakończone.

Zdaniem prokuratury ponowne złożenie ślubowania parlamentarzysty po tegorocznych wyborach do Sejmu pozwala na ponowne wystąpienie o uchylenie immunitetu P. Gražulisa.

Polityk zaprzeczył wówczas zarzutom i twierdził, że sprawa była umową polityczną. Obiecał przedłożyć tymczasowej komisji śledczej dokumenty, według których prokurator skłamał, że zarzuty wobec niego są fałszywe i że nie otrzymał od „Judexu” żadnych korzyści majątkowych.

Aby uchylić immunitet członka Sejmu, na „tak” musi zagłosować najmniej 71 parlamentarzystów.
źródło: AK/ BNS, fot. BNS/ 15min.lt/ Julius Kalinskas
Więcej na ten temat