Šakalienė w Londynie nazwała Rosję długoterminowym zagrożeniem i wezwała do inwestycji w obronność

Dovilė Šakalienė, fot. BNS/Paulius Peleckis
Dovilė Šakalienė, fot. BNS/Paulius Peleckis
podpis źródła zdjęcia

Litewska minister ochrony kraju Dovilė Šakalienė, która przebywa w Londynie, powiedziała, że pomimo wyniku wojny w Ukrainie, Rosja pozostanie długoterminowym zagrożeniem.

Swoje uwagi wygłosiła po spotkaniu z Johnem Healeyem, brytyjskim sekretarzem stanu ds. obrony i posłami do parlamentu.


„Niezależnie od wyniku wojny w Ukrainie, Rosja pozostanie długoterminowym zagrożeniem. Dlatego konieczne jest nie tylko utrzymanie wsparcia dla Ukrainy, ale także pilne znaczne zwiększenie budżetu obronnego i inwestycje w przemysł obronny” – powiedziała Šakalienė w oświadczeniu wydanym we wtorek przez ministerstwo.


— To dobra wiadomość, że Wielka Brytania zwiększyła swoje finansowanie obrony do 2,5% PKB i zwiększy je do 3%”.


Spotkania podczas wizyty koncentrowały się na zwiększeniu finansowania obrony, więziach transatlantyckich, wsparciu dla Ukrainy, zagrożeniu ze strony Rosji, zobowiązaniach Europy w zakresie bezpieczeństwa i wzmocnieniu zdolności obronnych.


— Łączą nas nie tylko silne więzi dwustronne, ale także nasze podejście do rosyjskiego zagrożenia dla europejskiego bezpieczeństwa. Jesteśmy zatem wdzięczni Wielkiej Brytanii za jej konsekwentne wysiłki na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO. Zdecydowanie popieramy Połączone Siły Ekspedycyjne (JEF) jako elastyczną platformę, która umożliwia podobnie myślącym ludziom współpracę, zwłaszcza tam, gdzie inni mogą się wahać. NATO musi zachęcać do jak najszerszego zakresu formatów współpracy, aby pomóc w budowaniu jedności i odporności” – powiedział minister.


Wielka Brytania jest jednym z głównych partnerów Litwy w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony.


Oba kraje współpracują zarówno w formatach dwustronnych, jak i wielostronnych – NATO i kraje nordyckie. Jednym z najważniejszych przykładów współpracy są dowodzone przez Wielką Brytanię Połączone Siły Ekspedycyjne, które są w stanie szybko reagować na sytuacje kryzysowe, w tym uszkodzenia infrastruktury podwodnej.


JEF skupia siły morskie, powietrzne i lądowe z dziesięciu krajów Europy Północnej.


Litwa bierze udział w prowadzonej przez Wielką Brytanię misji szkoleniowej Interflex w Ukrainie, w której uczestniczą także Kanada, Dania, Nowa Zelandia, Holandia, Szwecja, Finlandia, Norwegia i Australia.


Siły Powietrzne Wielkiej Brytanii uczestniczyły w misji NATO Baltic Air Policing Mission, a obecnie przewodzą grupie bojowej NATO Forward Presence w Estonii i wnoszą wkład do grupy bojowej dowodzonej przez USA w Polsce.


Spotkanie 3+3 Iron Wolf planowane jest na maj na Litwie i Healey jest zaproszony do wzięcia w nim udziału.

źródło: BNS, fot. BNS/Paulius Peleckis
Więcej na ten temat