Zakaz organizowania imprez, mniej miejsc na parkingach i wcześniejsza przerwa świąteczna w szkołach. Między innymi takie restrykcje chce od środy wprowadzić rząd Litwy. Minionej doby potwierdzono 1386 nowych przypadków koronawirusa.
„Ja myślę, że warto oddać osocze, ponieważ to to samo jako i zdawanie krwi, ty możesz pomóc komuś , nawet i uratować życie” - Jarek Staszewski, ozdrowieniec.
Lekarze apelują do osób, które przechorowały COVID-19, o oddawanie osocza. W ciągu ostatniej doby na Litwie potwierdzono kolejnych tysiąc trzysta osiemdziesiąt sześć przypadków koronawirusa. Ustępujący rząd zapowiada zaostrzenie kwarantanny.
“Proponujemy zakaz spotykania się w gronie większym niż dwie rodziny, także zakaz organizowania imprez prywatnych powyżej dziesięciu osób. Podkreślam, jest to rekomendacja, ale zaleca się ograniczyć swoja mobilność i nie opuszczać miejsca zameldowania się bez poważnej potrzeby” - Saulius Skvernelis, były premier Litwy.
Ograniczenia mają też dotyczyć parkingów przy sklepach, bazarach i centrach handlowych - zajętych może być tylko 20 procent miejsc parkingowych. W sklepie powinno być więcej otwartych kas, a godziny pracy sklepów wydłużone. Nowe rekomendacje będą dotyczyć placówek oświatowych. W szkołach podstawowych i średnich cała nauka powinna odbywać się wyłącznie zdalnie. Więcej zmian dotyczy przedszkoli i szkół początkowych.
“Dla przedszkoli i szkół początkowych mamy rekomendacje, aby nie wysyłać dzieci, jeżeli rodzice mogą pracować zdalnie i zapewnić opiekę nad dzieckiem. W innym przypadku przerwa świąteczna powinna rozpocząć się wcześniej, ale odbędzie się to kosztem letnich wakacji” - Aurelijus Veryga p.o ministra ochrony zdrowia.
Nowe restrykcje zostaną prawdopodobnie wprowadzone podczas środowego posiedzenia rządu. Kwarantanna ma obowiązywać do 31 grudnia do północy.
W sąsiedniej Polsce odnotowano spadek nowych przypadków koronawirusa. Mimo to od dziś przybywający z tego kraju na Litwę muszą poddać się 10-dniowej kwarantannie lub przedstawić ujemny wynik testu na Covid-19, wykonanego w ciągu 48 godzin przed przekroczeniem granicy. To efekt wpisania Polski przez Europejskie Centrum do Spraw Zapobiegania i Kontroli Chorób na listę państw podwyższonego ryzyka. Trafiają na nią kraje, które nie przekazują danych o zakażeniach lub w ciągu ostatnich dni przeprowadzały maksymalnie 300 testów na 100 tysięcy mieszkańców. .