Litwa coraz mocniej odczuwa brak leków. Producenci ostrzegają: sytuacja się pogorszy

Litwa zmaga się z narastającym problemem niedoboru leków, fot.
Litwa zmaga się z narastającym problemem niedoboru leków, fot. Egidijus Jankauskas/BNS
podpis źródła zdjęcia

Litwa zmaga się z narastającym problemem niedoboru leków. Zdaniem Genutė Voverienė, przewodniczącej litewskiego Stowarzyszenia Producentów Leków, głównymi przyczynami są niewielka konkurencja na rynku oraz wadliwy system ustalania cen leków refundowanych.

„Litwa nie jest atrakcyjnym rynkiem dla producentów. Z powodu obniżonych i zamrożonych cen bazowych dostarczanie wielu leków przestaje się opłacać. Efektem tego jest coraz mniejsza dostępność preparatów” – mówi Voverienė w rozmowie z portalem „Delfi”.

 

Według obowiązujących przepisów raz ustalona cena refundowanego leku może być tylko obniżana – nie ma możliwości jej podwyższenia. Przewodnicząca ostrzega, że jeśli nie nastąpią zmiany w regulacjach, jeszcze więcej producentów zrezygnuje z dostaw na litewski rynek.

 

Liczba dostępnych leków najniższa od lat

 

W najnowszym wykazie refundacyjnym znalazło się mniej niż 2 tysiące preparatów – to najniższy wynik od kilku lat. Skutki tej sytuacji mogą być odczuwalne dla tysięcy pacjentów.

 

Jak szacuje Voverienė, ponad 150 tys. osób będzie musiało zamienić swoje dotychczas stosowane leki na inne, a ponad 26 tys. pacjentów będzie zmuszonych do całkowitej zmiany sposobu leczenia.

 

„To oznacza, że znaczna część chorych nie będzie mogła kontynuować ustalonego wcześniej planu leczenia. W wielu przypadkach konieczne będzie sięgnięcie po droższe leki, co z kolei zwiększy presję na budżet Funduszu Obowiązkowego Ubezpieczenia Zdrowotnego” – podkreśla Voverienė.

 

Eksperci apelują o pilne zmiany w polityce cenowej i większe wsparcie dla producentów, by zapewnić pacjentom nieprzerwaną dostępność najpotrzebniejszych leków.

źródło: BNS, fot. Egidijus Jankauskas/BNS
Więcej na ten temat