Postępowanie przygotowawcze w sprawie okoliczności szczepienia w klinice Žalgiris

Foto: BNS/Tomas Markelevičius/15min.lt
podpis źródła zdjęcia

Po zapoznaniu się z raportem o okolicznościach szczepienia przeciwko COVID-19, Specjalna Służba Śledcza (STT) wszczęła postępowanie przygotowawcze w sprawie sytuacji kliniki Žalgiris szpitala Uniwersytetu Wileńskiego w Wilnie. Szczepionka przeciwko COVID-19 mogła być w niej podawana osobom spoza grup priorytetowych.

Badając okoliczności przedstawione w raporcie ustalono, że wbrew zarządzeniu szczepionka przeciwko COVID-19 została podana w klinice Žalgiris około 20 osobom, które nie były pracownikami kliniki i nie należały do priorytetowej grupy. Ze względu na duża ilość naruszeń państwo mogło ponieść znaczną szkodę niematerialną, naruszając zasady legalności, sprawiedliwości, przejrzystości i interesów innych ludzi.

Postępowanie przygotowawcze zostało wszczęte na podstawie artykułu 228 § 1 Kodeksu karnego za możliwe nadużycia. Nikomu nie postawiono zarzutów. Badanie prowadzi Centralna Komisja Śledcza STT. Śledztwo kontrolują prokuratorzy Wydziału ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Okręgowej w Wilnie.

STT przeanalizowała raport otrzymany przez członków Sejmu na temat przypadków kliniki Žalgiris szpitala Uniwersytetu Wileńskiego w Wilnie, Republikańskiego Szpitala Poniewieżskiego, Szpitala Publicznego w Szyłokarczmie i Stacji Pogotowia UAB „Ambulansas” w Szyłele. W celu oceny przedłożonych informacji i zebrania dodatkowych istotnych informacji otrzymano i przeanalizowano ponad 20 pism zawierających spore ilości danych, przeprowadzono 11 ankiet w Wilnie, Poniewieżu i Kłajpedzie.

Po sprawdzeniu okoliczności dotyczących szczepienia szczepionką przeciwko COVID-19, dot. Republikańskiego Szpitala Poniewieżskiego, Szpitala w Szyłokarczmie i Stacji Pogotowia UAB „Ambulansas” w Szyłele, podjęto decyzję o odmowie wszczęcia postępowania przygotowawczego.

Po szczegółowej analizie informacji dotyczących przypadków Republikańskiego Szpitala Poniewieżskiego i Szpitala w Szyłokarczmie nie otrzymano żadnych danych i nie ustalono, że osoby odpowiedzialne za szczepienia przeciwko COVID-19 naruszyły ustaloną w przepisach procedurę szczepień.  

W przypadku szpitala i pogotowia ratunkowego UAB „Ambulansas” w Szyłele, ustalono, że zaszczepiono 4 osoby, które nie mogły zostać wpisane na listę, a jednak zostały zaszczepione. Ponieważ w tym przypadku nie stwierdzono żadnej szkody materialnej, uważa się, że w indywidualnych przypadkach mogło dojść do naruszenia prawa, które w uzasadnionych przypadkach mogłoby prowadzić do decyzji o odpowiedzialności administracyjnej i / lub urzędowej osób fizycznych. Biorąc to pod uwagę, STT przekaże te informacje w celu podjęcia decyzji do Narodowego Centrum Zdrowia Publicznego podległego Ministerstwu Zdrowia, do samorządu oraz szpitala w Szyłele.
źródło: JZ / ELTA, fot. BNS/Tomas Markelevičius/15min.lt
Więcej na ten temat