Rok Kultury Tatarskiej

Przybyli na Litwę ponad 600 lat temu, za czasów księcia Witolda. W Wielkim Księstwie Litewskim lekka jazda tatarska stanowiła najważniejszą część armii. Dziś Tatarzy stanowią jedną z najmniej licznych społeczności narodowych w naszym kraju.

Stare Korany i starodruki ksiąg modlitewnych w domach litewskich Tatarów są czczone i przekazywane z pokolenia na pokolenie.Choć członkowie wspólnoty tatarskiej modlą się w języku swoich przodków, nie używają go na co dzień. 

Właśnie przybliżeniu 600-letniej historii Tatarów na Litwie mają służyć wydarzenia, które odbędą się w ramach Roku Kultury Tatarskiej. Będą to między innymi wystawy starych druków, zajęcia z kaligrafii, konferencje historyczne, wycieczki szlakami Tatarów. Uczestnicy będą też mogli poznać życie dzisiejszej społeczności tatarskiej. 

Działa już strona internowa totorių kelias-Szlak tatarski, za której pośrednictwem można poznać okolice, zamieszkiwane dawniej przez Tatarów, miejscowości, gdzie dziś są największe ich skupiska, Niemież oraz wieś Sorok Tatary. 

Dzisiaj na Litwie mieszka około 3 tysięcy przedstawicieli narodowości tatarskiej, działa około 20 organizacji społecznych i kulturalnych.
Więcej na ten temat