32. rocznica szlaku bałtyckiego

23 sierpnia1989 roku, dwa miliony osób, trzymając się za ręce, utworzyło żywy łańcuch, który połączył Wilno, Rygę i Tallin. Był to protest przeciwko przynależności krajów bałtyckich do Związku Radzieckiego.

Duzi i mali z trzech krajów bałtyckich połączyli się, aby bronić niepodległości swych ojczyzn. Tak więc nie zaskakuje fakt, że ten moment utkwił wielu uczestnikom, nawet wówczas tym najmniejszym. 

Izba Monet upamiętniła 32. rocznicę szlaku bałtyckiego wydając unikatowy medal wybity z etycznie wydobywanego złota. Nakład medalu to zaledwie sto sztuk na kraje bałtyckie oraz każdy z nich posiada indywidualny numer. 

Chociaż kraje bałtyckie wywalczyły niepodległość, jednak, według litewskiej władzy, obecnie wspólnie borykają z nowymi problemami, mianowicie -sztucznie wytworzonym prze reżim Łukaszenki- kryzysem migracyjnym. 

Natomiast w całej Europie od 2009 roku jest obchodzony Dzień Pamięci Ofiar Wszystkich Reżimów Totalitarnych i Autorytarnych w rocznicę podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow. 

Pakt Ribbentrop-Mołotow nazywany jest dokumentem zdrady i uważany za początek wybuchu II wojny światowej. Dokument ten i towarzyszące mu tajne protokoły wyrządziły wielkie szkody państwom bałtyckim. Tysiące zginęło, a setki tysięcy zostało zniewolonych na Syberii.
źródło: Info Wilno
Więcej na ten temat