G. Nausėda: UE musi być gotowa do szybkiego reagowania na ataki hybrydowe

G. Nausėda: UE musi być gotowa do szybkiego reagowania na ataki hybrydowe, fot. BNS/Ernesta Čičiurkaitė
podpis źródła zdjęcia

Prezydent Litwy Gitanas Nausėda powiedział, że organy Unii Europejskiej i państwa członkowskie muszą być gotowe do szybkiego reagowania na ataki hybrydowe, instrumentalizujące nielegalną migrację, a stanowisko to podzielają minister spraw zagranicznych Gabrielius Landsbergis i Viktorija Čmilytė-Nielsen, przewodnicząca parlamentu.

W komunikacie prasowym wydanym po sobotnim spotkaniu z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Margaritisem Schinasem, Nausėda powiedział, że hybrydowy atak białoruskiego reżimu przeciwko Litwie i Unii Europejskiej ,,zmuszą Unię Europejską do przeglądu swojego ustawodawstwa dotyczącego migracji, polityki azylowej i ochrony granic’’.

,,Instytucje Unii Europejskiej i państwa członkowskie muszą mieć narzędzia do szybkiego reagowania na ataki o charakterze hybrydowym poprzez skuteczne przeciwdziałanie nielegalnemu przekraczaniu granic, zwiększenie zdolności Unii do odsyłania nielegalnych migrantów do krajów pochodzenia, przyjmowanie wniosków o azyl tylko na przejściach granicznych i w przedstawicielstwach dyplomatycznych, a także skuteczne wykorzystanie programów Unii Europejskiej w celu wzmocnienia kontroli granicznych’’ - powiedział. 

Nausėda powiedział, że zmiany w prawodawstwie są ,,konieczne, aby zapobiec manipulowaniu polityką azylową Unii Europejskiej przez niedemokratyczne reżimy’’, dodając, że planuje poruszyć te kwestie na posiedzeniu Rady Europejskiej w październiku.

Landsbergis powiedział po spotkaniu z Schinasem, że Litwa docenia ,,polityczne i techniczne wsparcie’’ Komisji Europejskiej dla jej wysiłków na rzecz ograniczenia nielegalnych przepływów migracyjnych, dodając, że ,,agresywne działania reżimu białoruskiego prezydenta Aleksandra Łukaszenki, mające na celu wywarcie presji na Unię Europejską jako całość, muszą otrzymać właściwą odpowiedź’’.

,,Przykład ten ilustruje potrzebę szybkiego porozumienia na szczeblu Unii Europejskiej w sprawie zabezpieczeń, które pozwolą radzić sobie z podobnymi atakami hybrydowymi, skutecznie chronić granice zewnętrzne Unii, zapobiegać przekraczaniu jej granic przez nielegalnych migrantów i przeciwdziałać nadużywaniu przez nich wspólnego europejskiego systemu azylowego’’ - powiedział w komunikacie prasowym. 

Landsbergis i Schinas omówili również inne środki pomocy państwom członkowskim Unii Europejskiej, które borykają się z nielegalną migracją wspieraną przez niedemokratyczne reżimy, podało MSZ. 

Čmilytė-Nielsen powiedziała po spotkaniu z komisarzem Unii Europejskiej, że sytuacja na granicy Litwy z Białorusią została ustabilizowana dzięki ,,wspólnym wysiłkom’’, ale dodała, że rosnąca liczba migrantów na Łotwie i w Polsce jest niepokojąca. 

Do tej pory w tym roku na Litwę nielegalnie przedostało się z Białorusi ponad 4,1 tys. migrantów, podczas gdy w całym 2020 roku było ich zaledwie 81. Wilno oskarża reżim białoruski o zaaranżowanie napływu migrantów, nazywając to ,,hybrydową agresją’’.

Litwa ogłosiła sytuację ekstremalną na poziomie państwowym i buduje fizyczną barierę wzdłuż granicy z Białorusią.
źródło: BNS, fot. BNS/Ernesta Čičiurkaitė
Więcej na ten temat