„Ruch oporu w KL Auschwitz” to tytuł nowej wystawy objazdowej przygotowanej przez Muzeum Auschwitz. Opowiada ona o genezie, strukturze i najważniejszych postaciach konspiracji w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz.
Treść ekspozycji inspirowana była istniejącą już wystawą dotyczącą tej tematyki prezentowaną od czerwca 2018 r. na parterze bloku 11 w byłym obozie Auschwitz I.
Ekspozycja skupia się na opisie działań podejmowanych od początku istnienia obozu przez polskich więźniów, zarówno wojskowych, jak i cywilnych. Mowa m.in. o Związku Organizacji Wojskowej utworzonym przez rtm. Witolda Pileckiego oraz o innych polskich komórkach konspiracyjnych, które tworzyli reprezentanci różnych środowisk politycznych.
Przybliża również rozwój ruchu oporu tworzonego przez więźniów z innych krajów. Odrębne struktury powstały wśród m.in. sowieckich jeńców wojennych, Czechów czy Francuzów.
Na wystawie zobaczyć można najważniejsze dokumenty, które udało się przekazać światu dzięki ruchowi oporu. Ekspozycja pokazuje również miejsca związane z działalnością konspiracyjną, opowiada o różnych próbach poprawy losów więźniów, a także o ucieczkach i buntach. Odrębną część poświęcono historii przyobozowego ruchu oporu i akcji niesienia pomocy więźniom Auschwitz.
Ekspozycję można wypożyczyć z Muzeum w postaci wydrukowanych na tkaninie plansz prezentowanych na lekkich, łatwych w montażu stelażach. Istnieje również możliwość otrzymania plików i wydruku wystawy we własnym zakresie. Wypożyczenie jest darmowe, jednak za transport ekspozycji odpowiada wypożyczający.
Wystawa została przygotowana w języku polskim. W związku z jej prezentacją w Sankt Petersburgu, została ona przetłumaczona na język rosyjski. Istnieje możliwość przygotowania wystawy w innych językach, w zależności od potrzeb strony zainteresowanej. Czas przygotowania ekspozycji w wybranym języku to ok. 3 miesiące.
źródło: Auschwitz, fot. PAP/ NIC BOTHMA
Więcej na ten temat