Ministerstwo zaproponowało ustawę zakazującą tranzytu białoruskich towarów przez Litwę

Ministerstwo zaproponowało ustawę zakazującą tranzytu białoruskich towarów przez Litwę, fot. BNS/Julius Kalinskas
podpis źródła zdjęcia

Ministerstwo Transportu Litwy zaproponowało rządowi i parlamentowi kraju przyjęcie ustawy wprowadzającej sankcje dla towarów bezpośrednio lub pośrednio importowanych, kupowanych lub przekazywanych z Białorusi.

Pozwoliłoby to Litwie na uniemożliwienie tranzytu nawozów Belaruskali przez terytorium Litwy.

Ministerstwo zarejestrowało projekt ustawy w piątek i twierdzi, że ma on na celu zapewnienie interesów bezpieczeństwa Litwy i jej społeczeństwa, które obecnie są naruszane przez trwający atak hybrydowy Białorusi.

W uzasadnieniu projektu ustawy napisano, że każde państwo członkowskie UE jest wyjątkowo odpowiedzialne, przede wszystkim za swoje bezpieczeństwo narodowe, dlatego ma prawo do decydowania o sposobach jego zapewnienia.

„Kontrakty podpisane przed wprowadzeniem sankcji na Litwie muszą zostać rozwiązane jednostronnie lub za porozumieniem stron albo ich realizacja musi zostać zawieszona na czas trwania sankcji. Kontrakty sprzeczne z sankcjami wprowadzonymi na Litwie są zabronione” – podano.

Jeśli ustawa zostanie przyjęta, rząd określi czas trwania, zakończenie, przedłużenie sankcji i wyjątki, a także sposoby, które muszą lub nie muszą być podjęte przez osoby fizyczne i prawne w kraju.

Ustawa może doprowadzić do strat dla przedsiębiorstw z powodu ograniczeń, przyznaje Ministerstwo Transportu, dlatego proponuje się okres oceny.

Przewozy produktów Belaruskali przez Litwę nie zostały wstrzymane po wejściu w życie sankcji USA w środę, ponieważ Belaruskali jeszcze w listopadzie wpłaciło zaliczki na rzecz Lietuvos geležinkeliai (Koleje Litewskie, LG) i są one wystarczające do pokrycia kosztów przewozów kolejowych w grudniu, styczniu i lutym.

Rząd litewski zapowiedział, że dąży do rozwiązania umowy kolei państwowych z Belaruskali, choć twierdzi, że sankcje USA nie dotyczą bezpośrednio tranzytu nawozów przez Litwę.
źródło: BNS, fot. BNS/Julius Kalinskas
Więcej na ten temat