Uroczystości związane z 699-leciem Wilna

Uroczystości związane z 699-leciem Wilna, fot. organizatorzy
podpis źródła zdjęcia

W tym roku stolica Litwy obchodzi 699. urodziny. Uroczystości związane z tą rocznicą będą nawiązywały do ważnej daty roku 2023, gdyż właśnie wtedy Wilno będzie obchodziło jubileusz 700-lecia. Wkrótce w Wilnie zapali się symboliczny zegar, który będzie odliczał dni do tego pięknego jubileuszu stolicy Litwy. Na wszystkich wilnian oraz gości miasta czeka mnóstwo atrakcji i wydarzeń kulturalnych.

Historia, legenda o założeniu Wilna

Wilno – stolica Litwy, do 1795 r. stolica Wielkiego Księstwa Litewskiego w Rzeczypospolitej Obojga Narodów, od 1920 do 1922 r. jako stolica Litwy Środkowej, w latach 1922–1939 w granicach II RP (jako stolica województwa wileńskiego), leży na Pojezierzu Wileńskim, nad Wilią, u ujścia Wilejki. 

Istnieje wiele legend o założeniu Wilna. Najbardziej znana opowiada o tym, że książę Giedymin we śnie ujrzał na wzgórzu stojącego i wyjącego żelaznego wilka. Żelazny wilk oznaczał wówczas zamek i miasto nie do zdobycia, które w tym miejscu należało wybudować. Tak więc władca Litwy Giedymin rozpoczął budowę przyszłej stolicy, której nadał pokrewną nazwę od najbliższej rzeki zwaną Wilejką. 

Prawa magdeburskie Wilno otrzymało w 1387 r. Dwa lata wcześniej Królestwo Polskie i Wielkie Księstwo Litewskie podpisały Unię Krewską. Odtąd miasto rozwijało się bardzo intensywnie. Na początku XVI w. Wilno było otoczone murami obronnymi z 9 bramami, które ostatecznie zostały zburzone w latach 1799–1805. Do dziś zachowała się tylko jedyna brama zwana Ostrą Bramą. W 1536 r. na rozkaz króla Zygmunta Starego przez rzekę Wilię wybudowano pierwszy drewniany most, który znacznie przyczynił się do rozbudowy prawobrzeżnego Wilna.

Wilno dzisiaj 

Wilno zamieszkuje ok. 588 tys. osób. Ok. 5,7% mieszkańców stanowią Polacy, którzy są najliczniejszą mniejszością narodową w Wilnie.  

Od 1990 r. Wilno jest stolicą niepodległej Litwy, a pod względem powierzchni jest największym miastem w krajach bałtyckich (401 km²). Jest również dużym ośrodkiem gospodarczym, finansowym, przemysłowym oraz węzłem komunikacyjnym całej Litwy.

Co nas czeka w 699. urodziny Wilna? 

Obchody 699. urodzin Wilna potrwają kilka dni. Ulice, place i podwórka wileńskiej starówki zostaną oświetlone – odbędzie się Wileński Festiwal Świateł. Mieszkańców i gości miasta zachwyci nocny pokaz balonów, ognia, muzyki i świateł, a miłośnicy przygód będą mieli okazję wziąć udział w grze orientacyjnej „Vilnius 700 Legend: Shut Up”

Wszystkie imprezy urodzinowe są bezpłatne, ale niektóre ze względów bezpieczeństwa, mogą mieć ograniczoną liczbę uczestników. 

„Rocznica stolicy Litwy to święto narodowe, które daje możliwość ponownego przypomnienia światu o sobie, zwiększenia świadomości zarówno kraju, jak i naszego miasta oraz zwiększenia liczby turystów na Litwie. Naprawdę chcemy wierzyć, że przyszłoroczna rocznica nie będzie ograniczona pandemią i będziemy mogli świętować urodziny Wilna z większą liczbą gości z zagranicy” – ​​mówi mer Wilna Remigijus Šimašius. 

„Cały program zaplanowano tak, aby było jak najbezpieczniej – obiekty Wileńskiego Festiwalu Światła będą czekać na widzów przez 5 dni, pokaz ognia, światła balonów odbędzie się w 3 wieczory i będzie transmitowany w telewizji narodowej. Gra orientacyjna będzie skierowana do poszczególnych osób, lubiących poszukiwania skarbów i nowych tras” – mówi Inga Romanovskienė, szefowa agencji Go Vilnius. 

Artystyczne instalacje świetlne na budynkach, sztukę cyfrową będzie można podziwiać od 25 do 29 stycznia.

Każde dziecko urodzone w tym okresie w Wilnie tradycyjnie otrzyma śliniaczek z napisem „Wilno Cię kocha”. Szacuje się, że podczas urodzin Wilna na świat może przyjść ok. 30 wilnian. 

O urodzinach Wilna tego dnia dowiedzą się zarówno przedszkola, jak i szkoły: w wielu placówkach oświatowych odbędą się zajęcia edukacyjne, rozdawane będą też naklejki urodzinowe

Samorząd Wilna ma piękną tradycję – już 5. rok z rzędu na placu przy ratuszu wznoszone są 3 flagi miasta Wilna. W tym roku nie będzie uroczystości na żywo, ale wydarzenie to również będzie transmitowane. 

Z okazji urodzin w Wilnie będzie więcej rozrywek i niespodzianek, które dla mieszkańców Wilna i gości miasta przygotowują partnerzy. Śledzić wszystkie aktualności można na stronie www.700vilnius.lt.

Na podst. madeinvilnius.lt/ przewodnik-wilno.lt/ wikipedia.lt/ osp.stat.gov.lt
źródło: TVP Wilno, fot. organizatorzy
Więcej na ten temat