W tym roku stolica Litwy obchodzi 699. urodziny. Uroczystości związane z tą rocznicą będą nawiązywały do ważnej daty roku 2023, gdyż właśnie wtedy Wilno będzie obchodziło jubileusz 700-lecia. Wkrótce w Wilnie zapali się symboliczny zegar, który będzie odliczał dni do tego pięknego jubileuszu stolicy Litwy. Na wszystkich wilnian oraz gości miasta czeka mnóstwo atrakcji i wydarzeń kulturalnych.
Historia, legenda o założeniu Wilna
Wilno dzisiaj
Obchody 699. urodzin Wilna potrwają kilka dni. Ulice, place i podwórka wileńskiej starówki zostaną oświetlone – odbędzie się Wileński Festiwal Świateł. Mieszkańców i gości miasta zachwyci nocny pokaz balonów, ognia, muzyki i świateł, a miłośnicy przygód będą mieli okazję wziąć udział w grze orientacyjnej „Vilnius 700 Legend: Shut Up”.
Wilno – stolica Litwy, do 1795 r. stolica Wielkiego Księstwa Litewskiego w Rzeczypospolitej Obojga Narodów, od 1920 do 1922 r. jako stolica Litwy Środkowej, w latach 1922–1939 w granicach II RP (jako stolica województwa wileńskiego), leży na Pojezierzu Wileńskim, nad Wilią, u ujścia Wilejki.
Istnieje wiele legend o założeniu Wilna. Najbardziej znana opowiada o tym, że książę Giedymin we śnie ujrzał na wzgórzu stojącego i wyjącego żelaznego wilka. Żelazny wilk oznaczał wówczas zamek i miasto nie do zdobycia, które w tym miejscu należało wybudować. Tak więc władca Litwy Giedymin rozpoczął budowę przyszłej stolicy, której nadał pokrewną nazwę od najbliższej rzeki zwaną Wilejką.
Prawa magdeburskie Wilno otrzymało w 1387 r. Dwa lata wcześniej Królestwo Polskie i Wielkie Księstwo Litewskie podpisały Unię Krewską. Odtąd miasto rozwijało się bardzo intensywnie. Na początku XVI w. Wilno było otoczone murami obronnymi z 9 bramami, które ostatecznie zostały zburzone w latach 1799–1805. Do dziś zachowała się tylko jedyna brama zwana Ostrą Bramą. W 1536 r. na rozkaz króla Zygmunta Starego przez rzekę Wilię wybudowano pierwszy drewniany most, który znacznie przyczynił się do rozbudowy prawobrzeżnego Wilna.
Wilno zamieszkuje ok. 588 tys. osób. Ok. 5,7% mieszkańców stanowią Polacy, którzy są najliczniejszą mniejszością narodową w Wilnie.
Od 1990 r. Wilno jest stolicą niepodległej Litwy, a pod względem powierzchni jest największym miastem w krajach bałtyckich (401 km²). Jest również dużym ośrodkiem gospodarczym, finansowym, przemysłowym oraz węzłem komunikacyjnym całej Litwy.
Co nas czeka w 699. urodziny Wilna?
Wszystkie imprezy urodzinowe są bezpłatne, ale niektóre ze względów bezpieczeństwa, mogą mieć ograniczoną liczbę uczestników.
„Rocznica stolicy Litwy to święto narodowe, które daje możliwość ponownego przypomnienia światu o sobie, zwiększenia świadomości zarówno kraju, jak i naszego miasta oraz zwiększenia liczby turystów na Litwie. Naprawdę chcemy wierzyć, że przyszłoroczna rocznica nie będzie ograniczona pandemią i będziemy mogli świętować urodziny Wilna z większą liczbą gości z zagranicy” – mówi mer Wilna Remigijus Šimašius.
„Cały program zaplanowano tak, aby było jak najbezpieczniej – obiekty Wileńskiego Festiwalu Światła będą czekać na widzów przez 5 dni, pokaz ognia, światła balonów odbędzie się w 3 wieczory i będzie transmitowany w telewizji narodowej. Gra orientacyjna będzie skierowana do poszczególnych osób, lubiących poszukiwania skarbów i nowych tras” – mówi Inga Romanovskienė, szefowa agencji Go Vilnius.
Artystyczne instalacje świetlne na budynkach, sztukę cyfrową będzie można podziwiać od 25 do 29 stycznia.
Każde dziecko urodzone w tym okresie w Wilnie tradycyjnie otrzyma śliniaczek z napisem „Wilno Cię kocha”. Szacuje się, że podczas urodzin Wilna na świat może przyjść ok. 30 wilnian.
O urodzinach Wilna tego dnia dowiedzą się zarówno przedszkola, jak i szkoły: w wielu placówkach oświatowych odbędą się zajęcia edukacyjne, rozdawane będą też naklejki urodzinowe.
Samorząd Wilna ma piękną tradycję – już 5. rok z rzędu na placu przy ratuszu wznoszone są 3 flagi miasta Wilna. W tym roku nie będzie uroczystości na żywo, ale wydarzenie to również będzie transmitowane.
Z okazji urodzin w Wilnie będzie więcej rozrywek i niespodzianek, które dla mieszkańców Wilna i gości miasta przygotowują partnerzy. Śledzić wszystkie aktualności można na stronie www.700vilnius.lt.
Na podst. madeinvilnius.lt/ przewodnik-wilno.lt/ wikipedia.lt/ osp.stat.gov.lt
źródło: TVP Wilno, fot. organizatorzy
Więcej na ten temat