Litwa oczekuje, że na szczycie Sojuszu w Madrycie zostaną podjęte decyzje o wzmocnieniu obrony wschodniej flanki NATO – poinformowali w środę parlamentarzyści oraz doradca prezydenta.
„Trwają bardzo intensywne przygotowania do szczytu NATO w Madrycie. Omówiliśmy, kto co robi: prezydent, rząd i parlamentarzyści” – powiedziała dziennikarzom Asta Skaisgirytė, główny doradca prezydenta Gitanasa Nausėdy ds. polityki zagranicznej.
„Chcemy, aby wysiłki wszystkich uczestników doprowadziły do udanego szczytu. Kluczową kwestią jest wzmocnienie obrony wschodniej flanki NATO” – podkreśliła.
Wcześniej w środę odbyło się zamknięte posiedzenie parlamentarnych Komisji Spraw Zagranicznych oraz Komisji Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony, na którym omawiano przygotowania do szczytu NATO w Madrycie w dniach 29–30 czerwca.
Szefowie komisji parlamentarnych oświadczyli, że Litwa chce, by strategia NATO zmieniła się z odstraszania na obronę, podkreślając rolę Niemiec we wzmacnianiu obronności regionu.
Według Laimy Liuciji Andrikienė przewodniczącej Komisji Spraw Zagranicznych, w okresie poprzedzającym szczyt komisja planuje wizyty w Madrycie i Niemczech.
„Znaczenie Niemiec dla naszej architektury obronnej i bezpieczeństwa narodowego jest nie do przecenienia” – oznajmiła dziennikarzom Andrikienė.
„Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że zeszłoroczny szczyt NATO w Brukseli i tegoroczny w Madrycie to dwie różne rzeczywistości” – podkreśliła. „Żyjemy w zupełnie innej rzeczywistości i powinna być inna postawa i ambicje, aby stawić czoła pojawiającym się wyzwaniom”.
Zdaniem Laurynasa Kasčiūnasa, przewodniczącego Komisji Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony, „w sytuacji, gdy Rosja ugrzęzła na Ukrainie, NATO ma czas na przegląd całej architektury odstraszania i obrony”.
„Podczas gdy koncepcja NATO opiera się obecnie na zasadzie »odstraszania poprzez karanie«, chcemy przesunąć się w kierunku odstraszania poprzez zaprzeczanie jakiejkolwiek możliwości inwazji, tak aby [...] wróg nie miał zamiaru nawet testować artykułu 5.” – dodał.
„Wymaga to nie tylko decyzji NATO, ale także przygotowań samej Litwy” – zaznaczył.
źródło: BNS, fot. BNS/Lukas Balandis
Więcej na ten temat