Prezydent Republiki Litewskiej Gitanas Nausėda, na zaproszenie prezydenta Klausa Johannisa, rozpoczął w piątek roboczą wizytę w Bukareszcie, w Rumunii. Na spotkaniu w piątek rano prezydenci Litwy i Rumunii omówili kwestie bezpieczeństwa i obrony w regionie, wzmocnienie wschodniej flanki NATO, przebieg wojny na Ukrainie oraz współpracę bilateralną Litwy i Rumunii.
Prezydenci Litwy i Rumunii omówili kwestie współpracy regionalnej i bezpieczeństwa

podpis źródła zdjęcia
Podczas spotkania z prezydentem Rumunii Nausėda podkreślił, że szczególnie ważna jest współpraca Litwy i Rumunii we wzmacnianiu wschodniej flanki NATO. Zdaniem prezydenta konieczna jest wspólna praca, aby na szczycie NATO w Madrycie zostały przyjęte odpowiednie rezolucje ważne dla bezpieczeństwa i obrony naszego regionu.
„W naszym sąsiedztwie agresor prowadzi brutalną wojnę z pokojowym, suwerennym państwem, Ukrainą, więc musimy być maksymalnie przygotowani na każdy scenariusz. Naszą siłą jest ścisła współpraca w zakresie bezpieczeństwa regionalnego, dlatego musimy wspólnie działać” – powiedział w Bukareszcie prezydent.
Prezydenci Litwy i Rumunii rozmawiali o wojnie Rosji na Ukrainie, wsparciu NATO i UE dla rozdartego wojną kraju. Szef państwa podkreślił, że Ukraina potrzebuje obecnie wsparcia militarnego, gospodarczego i politycznego. Zdaniem G. Nausėdy nadanie Ukrainie statusu kraju kandydującego do UE dałoby pozytywny impuls i nadzieję ludziom walczącym o wolność ich kraju.
Prezydent powiedział, że UE musi nałożyć na Rosję i Białoruś jak najostrzejsze sankcje, w tym embargo na ropę i gaz, rozszerzając sankcje finansowe i blokując rosyjską propagandę.
Głowa państwa zaznaczyła, że niepokoi nas próba pisania przez Rosję historii na nowo i wykorzystywania narracji reżimów totalitarnych w kontekście wojny z Ukrainą. Należy zintensyfikować wysiłki na szczeblu UE w celu zwalczania takich prób za pomocą wszelkich środków prawnych, politycznych i medialnych. Koniecznie powinniśmy dążyć tego, żeby osoby odpowiedzialne za zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości były ukarane.
Przywódcy rozmawiali także o sytuacji bezpieczeństwa w sąsiedniej Mołdawii i regionie Naddniestrza. Prezydent podkreślił wagę wyrażenia solidarności i wsparcia dla Mołdawii, do której napływa dużo uchodźców wojennych z Ukrainy. Głowa państwa poinformowała, że Litwa przeznaczyła 750 tys. EUR pomocy dla Mołdawii i przetransportuje 2 tys. uchodźców z Mołdawii na Litwę.
Grupa ds. Komunikacji Prezydenta informuje, że prezydent spotka się także z premierem Rumunii Nicolae Ciucą, przewodniczącym senatu Florinem Citu i przewodniczącym Izby Reprezentantów Marcelem Ciolakiem w Bukareszcie.
źródło: ELTA, fot. ELTA/Robertas Dačkus
Więcej na ten temat