Specjalna sesja Rady Praw Człowieka ONZ ws. łamania praw człowieka na Ukrainie

Specjalna sesja Rady Praw Człowieka ONZ ws. łamania praw człowieka na Ukrainie, fot. Getty Images/Anadolu Agency/Diego Herrera Carcedo
podpis źródła zdjęcia

Wczoraj, 12 maja Rada Praw Człowieka ONZ zwołała specjalną sesję poświęconą pogarszającej się sytuacji w zakresie praw człowieka na Ukrainie wynikającej z rosyjskiej agresji – donosi Ministerstwo Spraw Zagranicznych Litwy.

Obecna sytuacja na Ukrainie wymaga pilnej uwagi społeczności międzynarodowej w związku z ostatnimi doniesieniami o zbrodniach wojennych i naruszeniach na dużą skalę w mieście Bucza, Borodzianka, Irpień i innych wyzwolonych obszarach kraju oraz bieżącymi doniesieniami o masowych ofiarach w mieście Mariupol. 

Stały przedstawiciel Litwy przy Biurze ONZ i innych organizacjach międzynarodowych w Genewie ambasador Darius Stanulis w swoim oświadczeniu potępił stosowanie przez Rosję tortur, wykorzystywania seksualnego, gwałtów i innych nadużyć, zwłaszcza wobec kobiet i dzieci, jako broni wojennej. Rosja przymusowo deportowała około 0,5 mln Ukraińców, w tym 180 tys. dzieci. „Litwa zdecydowanie potępia haniebną rosyjską kampanię dezinformacyjną, mającą na celu ukrycie i sfałszowanie wielu z tych faktów” – podkreślił ambasador. 

Ponieważ rosyjska agresja przeciwko Ukrainie ma daleko idące, niszczące skutki dla bezpieczeństwa żywnościowego na świecie, Litwa wezwała Rosję do odblokowania portów morskich i szlaków transportowych dla eksportu zboża, aby uniknąć klęski głodu w innych regionach świata. 

Ambasador Staniulis wezwał społeczność międzynarodową do poszukiwania pełnej odpowiedzialności za wszystkie naruszenia praw człowieka, zbrodnie przeciwko ludzkości i ludobójstwo na Ukrainie, popełnione przez Rosję i jej wspólnika – Białoruś. 

W 2021 r. Litwa została wybrana do Rady Praw Człowieka ONZ na lata 2022–2024. Jako członek Rady, Litwa jest zaangażowana w obronę powszechności praw człowieka, poprawę współpracy z innymi państwami i społeczeństwem obywatelskim oraz dążenie do skutecznej reakcji Rady Praw Człowieka ONZ na przypadki łamania praw człowieka na całym świecie. 
źródło: BNS, fot. Getty Images/Anadolu Agency/Diego Herrera Carcedo
Więcej na ten temat