Bank Litwy przyspieszy rozwój rynku finansowego

Bank Litwy przyspieszy rozwój rynku finansowego, fot. BNS/Paulius Peleckis
podpis źródła zdjęcia

W celu wspierania dalszego pomyślnego rozwoju krajowego rynku finansowego Bank Litwy powierzył kwestie rozwoju wyspecjalizowanemu Centrum Rozwoju Rynku Finansowego. Centrum będzie poszukiwać sposobów wzmocnienia istniejących uczestników rynku finansowego i przyciągnięcia nowych, promowania zrównoważonego rozwoju FinTech oraz wdrażania środków rozwoju rynku kapitałowego – poinformował bank centralny.

„Nasz kraj jest znany jako jeden z głównych hubów FinTech w Europie. Chcemy pójść dalej i pobudzić wzrost całego sektora finansowego poprzez zwiększenie konkurencji, dostępu do usług i wzmocnienie rynku kapitałowego, tworząc w ten sposób wysoką wartość dodaną dla naszych obywateli, przedsiębiorstw i ogólnie gospodarki kraju. Aby odpowiednio zrównoważyć nadzór i rozwój sektora, postanowiliśmy rozdzielić te kwestie i poświęcić więcej uwagi każdej z nich” – oznajmił Gediminas Šimkus, Prezes Zarządu Banku Litwy. 

Podkreślił on również znaczenie reputacji kraju w przyciąganiu nowych uczestników rynku o profilu międzynarodowym, ponieważ kultura zgodności i najwyższe standardy nadzoru są dla firm ważnymi czynnikami przy wyborze jurysdykcji, a Bank Litwy poświęca tym aspektom wiele uwagi i wysiłku. 

Centrum Rozwoju Rynku Finansowego, we współpracy z innymi instytucjami krajowymi, będzie dążyć do przyczynienia się do rozwoju rynku finansowego na Litwie, tak aby instytucje finansowe generujące wysoką wartość dodaną mogły nadal tu powstawać i rozwijać się, a także, aby wzrosła dostępność usług i konkurencja. Oprócz aktywnego rynku płatności, Centrum skupi się również na przyciągnięciu nowych uczestników w innych segmentach, takich jak rynki kredytowe, kapitałowe i ubezpieczeniowe. Segment FinTech będzie koncentrował się na przyspieszeniu rozwoju WealthTech i InsurTech. Ponadto Centrum będzie opiekować się programem Newcomer Programme dla potencjalnych uczestników rynku (od 2016 r. z programu skorzystało ponad 630 uczestników z ponad 70 krajów, przy czym prawie 20% uczestników otrzymało licencje na prowadzenie działalności) i zapraszać ich do testowania innowacji w litewskich i międzynarodowych piaskownicach regulacyjnych. 

Do Centrum Rozwoju Rynku Finansowego dołączyło już 10 specjalistów z różnych jednostek Banku Litwy. Na czele Centrum stoi Lukas Jakubonis, który pracuje w Banku Litwy od 2017 r. Był on zaangażowany w różne projekty o wysokim priorytecie, a także doradzał w kwestiach systemów płatniczych i stabilności finansowej. 

„Większość nowych uczestników jest ukierunkowana na rynek płatności lub kredytowy, podczas gdy sektory ubezpieczeniowy lub kapitałowy pozostają mniej aktywne, mimo że jest to doskonałe medium dla rozwoju biznesu i ewentualnego pojawienia się nowych jednorożców. Postrzegam zrównoważony rozwój jako rozwiązanie problemu koncentracji w poszczególnych segmentach oraz sposób na obniżenie kosztów usług i tworzenie wartości dla społeczeństwa” – mówi Jakubonis. 

Centrum Rozwoju Rynku Finansowego będzie dążyć do zbudowania silnych relacji ze społecznością sektora finansowego na Litwie. Według Jakubonisa odbyły się już pierwsze spotkania z partnerami międzyinstytucjonalnymi i stowarzyszeniami uczestników rynku. Miały one konstruktywny charakter i określiły plan działań na przyszłość. Przewiduje się, że takie spotkania będą odbywały się regularnie, a podczas nich będą omawiane aktualne kwestie i poszukiwane wspólne rozwiązania problemów rynku. 
źródło: ELTA, fot. BNS/Paulius Peleckis
Więcej na ten temat