Operatorzy systemów przesyłowych z krajów bałtyckich i Polski podpisali umowy w ramach programu CEF

Operatorzy systemów przesyłowych z krajów bałtyckich i Polski podpisali umowy w ramach programu CEF, fot. BNS/Irmantas Gelūnas
podpis źródła zdjęcia

AST, Elering, Litgrid i PSE, operatorzy systemów przesyłowych (OSP) krajów bałtyckich i Polski, podpisali z Europejską Agencją Wykonawczą ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska (CINEA) umowę o dofinansowanie w wysokości 170 mln EUR, która pomoże sfinansować planowane inwestycje w ramach projektu Faza 2 część II Synchronizacji Bałtyckiej – poinformował w oświadczeniu litewski operator systemu przesyłowego Litgrid.

Umowy o dofinansowanie zakładają wkład finansowy w następujących kwotach: Polskie PSE – 75 mln EUR, łotewskie AST – 37 mln EUR, litewski Litgrid – 31 mln EUR oraz estoński Elering – 27 mln EUR. Środki zostaną wydane na modernizację linii i stacji elektroenergetycznych, wdrożenie bateryjnych systemów magazynowania energii, a także na wzmocnienie informatycznych systemów sterowania i automatyki elektroenergetycznej. Całkowita kwota kosztów kwalifikowalnych Fazy 2 części II synchronizacji wynosi 230 mln EUR, z czego 75% będzie współfinansowane z CEF. 

„Synchronizacja zapewni bezpieczeństwo energetyczne w regionie, ponieważ kraje bałtyckie odłączą się od systemu energetycznego kontrolowanego przez Rosję i zaczną działać wspólnie ze swoimi europejskimi partnerami. Jest to ważny projekt nie tylko dla nas, ale także dla całej Europy, o czym przekonaliśmy się po raz kolejny, otrzymując maksymalną możliwą kwotę wsparcia. W sumie będzie to prawie 3/4 środków potrzebnych do połączenia krajów bałtyckich. Jednocześnie jest to przykład owocnej współpracy pomiędzy Litgrid i naszymi partnerami: robimy wszystko, co w naszej mocy, aby osiągnąć wspólny cel, jakim jest płynna i terminowa synchronizacja” – mówi Rokas Masiulis, Prezes Zarządu Litgrid. 

Społeczność europejskich OSP konsekwentnie realizuje proces synchronizacji systemów elektroenergetycznych trzech państw bałtyckich z kontynentalnym europejskim obszarem synchronicznym. Obecnie działają one razem z kontrolowanym przez Rosję systemem IPS/UPS. Dodatkowa infrastruktura pozwoli nie tylko na sprawne przeprowadzenie procesu synchronizacji, ale także stworzy nowe możliwości rynkowe i wzmocni bezpieczeństwo energetyczne regionu. 

CEF jest kluczowym instrumentem finansowania UE ustanowionym w celu promowania wzrostu gospodarczego, zatrudnienia i konkurencyjności poprzez ukierunkowane inwestycje w infrastrukturę na poziomie europejskim. Wspiera on rozwój wydajnych, zrównoważonych i skutecznie połączonych transeuropejskich sieci energetycznych. 
źródło: BNS, fot. BNS/Irmantas Gelūnas
Więcej na ten temat