Coraz więcej kredytów na remont domów i mieszkań. Inwestycja opłacalna?

Sondaż wykazał, że mieszkańcy Litwy najczęściej zaciągają pożyczki na remont mieszkania czy domu, fot. Marian Paluszkiewicz
Sondaż wykazał, że mieszkańcy Litwy najczęściej zaciągają pożyczki na remont mieszkania czy domu, fot. Marian Paluszkiewicz
podpis źródła zdjęcia

Eksperci finansowi twierdzą, że jest to dobre rozwiązanie, ponieważ ulepszenie i unowocześnienie nieruchomości jest opłacalną inwestycją – poprawia się nie tylko jakość życia, bo odnowione lokum zyskuje na wartości.

Sondaż przeprowadzony na zlecenie platformy pożyczkowej wykazał, że mieszkańcy Litwy najczęściej zaciągają pożyczki na remont mieszkania czy domu (17 proc.), na finansowanie zabiegów medycznych (12 proc.) i naprawę samochodu (10 proc.). Z kolei 59 proc. respondentów stwierdziło, że nigdy nie zaciągało pożyczek i kredytów. Tak twierdzą zwykle osoby mające dochody średnie i większe od średnich. 


Możliwość uzyskania pożyczki zależy od kilku czynników


– Ubiegając się o pożyczkę na Litwie, często należy wskazać cel, na który przeznaczone zostaną środki pochodzące z kredytu. Konkretnych dokumentów, takich jak wykaz prac remontowych, mogą potrzebować poszczególne instytucje pożyczkowe; zależy to od polityki, jaką prowadzą – komentuje Tomas Bataitis, kierownik platformy pożyczkowej.

 

Bataitis zaznacza, że procesy udzielania pożyczek oraz działalność instytucji kredytowych nadzoruje Bank Litwy. 


– Instytucje kredytowe oceniają sytuację finansową wnioskodawcy. Zostaje ona poddana procesowi oceny za pomocą danych, które udostępnia Sodra. Przeprowadzane jest też analizowanie kont bankowych po to, żeby ocenić stabilność dochodów osoby ubiegającej się o kredyt – wyjaśnia rozmówca. 


Tomas Bataitis podkreśla, że możliwość uzyskania pożyczki zależy od kilku czynników: wielkości i stabilności dochodów, historii kredytowej, aktualnych zobowiązań finansowych. 


– Instytucje, które udzielają pożyczek, sprawdzają, czy wnioskodawca otrzymuje stabilne, oficjalne dochody przez co najmniej cztery miesiące. Przed złożeniem wniosku warto pamiętać, że nawet najmniejsze zadłużenia za usługi komunalne czy telefoniczne zmniejszają szanse na uzyskanie pożyczki. Ważne jest też, by osobiste zobowiązania nie przekraczały 40 proc. dochodów, zaś wspólne zobowiązania rodzinne nie przekraczały 40 proc. wspólnych dochodów – informuje ekspert finansowy. 


Odpowiedzialne pożyczanie


Eksperci twierdzą, że ludzie pożyczają pieniądze głównie na sfinansowanie większych wydatków, które albo są nieuniknione, albo poprawiają jakość ich życia. 


– Zaciągnięcie pożyczki na remont domu może być całkiem rozsądnym krokiem, pod warunkiem, że pożyczone pieniądze zostaną przeznaczone bezpośrednio na ten cel. Należy nie tylko sprawdzić wiarygodność pożyczkodawcy, ale też dobrze ocenić swoje możliwości finansowe oraz zdolność kredytową. Z kolei pożyczkodawca powinien pamiętać, że klient ma otrzymać pełną, wyczerpującą i co bardzo ważne – zrozumiałą informację o wielkości pożyczki, czasu trwania umowy oraz kosztów z tym związanych – przypomina Bataitis. 


Ekspert zauważa również, że pożyczenie pieniędzy na remont domu jest dość powszechną praktyką, gdy planuje się jego sprzedaż.


– Ludzie inwestują w remont mieszkania czy domu przed sprzedażą, bo wówczas zwiększają się szanse na sprzedanie nieruchomości szybciej i za wyższą cenę. Ważne jest jednak, by fachowo ocenić zwrot inwestycji – nie każdy remont znacząco zwiększa wartość lokum. Dlatego przed zaciągnięciem pożyczki warto skonsultować się ze specjalistami od nieruchomości, aby mieć pewność, że koszty zwrócą się, a decyzja będzie uzasadniona finansowo – podkreśla kierownik platformy pożyczkowej.

 

Rozmówca udzielił też kilku wskazówek dotyczących racjonalnego wykorzystania oraz zaoszczędzenia pożyczonych na remont domu pieniędzy.


Przejrzysty plan remontu


Jedną z podstawowych zasad przy pożyczaniu pieniędzy jest celowe wykorzystanie całej kwoty. Przed rozpoczęciem remontu domu i pożyczeniem określonych pieniędzy bardzo istotne jest dokładne zaplanowanie budżetu. Pomoże to kontrolować wydatki i da pewność, że wszystkie prace zostaną wykonane zgodnie z planem, bez szukania dodatkowych źródeł finansowania. 


Dobrze zaplanowany budżet pozwala uniknąć problemów finansowych. Bardzo ważne jest, aby pieniądze zostały wykorzystane zgodnie z planem, bo przecież od pożyczonej kwoty będą płacone odsetki. 


Sposoby na zaoszczędzenie


Dysponując ograniczonym budżetem, ekspert radzi podzielić prace na kilka etapów lub zrobić remont tylko w pomieszczeniach, które najbardziej wymagają odnowy. Twierdzi, że można sporo zaoszczędzić, kupując materiały budowlane lub meble w trakcie sezonowych wyprzedaży. 


Ceny materiałów budowlanych i wykończeniowych mogą się bowiem znacząco różnić w poszczególnych sklepach. Materiały budowlane, meble czy drzwi można kupić znacznie taniej z drugiej ręki. 


– Często ludzie poświęcają dużo uwagi na remont wnętrza lub elewacji, lekceważąc nie zawsze widoczne gołym okiem, ale ważne rurociągi, instalacje elektryczne, systemy grzewcze czy wentylacyjne. Inwestowanie w te rzeczy zapewnia nie tylko komfort, ale także długotrwałe zachowanie wartości domu i bezpieczeństwo – podkreśla Tomas Bataitis.


Ekspert zauważa też, że znaczną część remontu można wykonać samodzielnie, np. pomalować ściany, sufity, okleić pomieszczenie tapetą, ułożyć panele podłogowe czy wykonać drobne prace hydrauliczne. 


– Pomoże to nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale też mieć lepszą kontrolę nad jakością realizowanych prac. Do wykonania bardziej skomplikowanych prac warto jednak zatrudnić fachowców, którzy wykonają je jakościowo i sprawnie – radzi ekspert. 

źródło: TVP Wilno/Justyna Giedrojć, fot. Marian Paluszkiewicz
Więcej na ten temat