Ponad 18 mln ludzi w Rogu Afryki grozi klęska głodu

Ponad 18 mln ludzi w Rogu Afryki grozi klęska głodu, fot. Getty Images/Sally Hayden/SOPA Images/LightRocket
podpis źródła zdjęcia

Według danych opublikowanych przez Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA) w poniedziałek, po dwóch latach suszy 18,4 mln ludzi w Rogu Afryki jest zagrożonych klęską głodu.

Do września liczba poszkodowanych w Etiopii, Somalii i Kenii może wzrosnąć do 20 mln. Według opublikowanych danych już 7,1 mln dzieci jest niedożywionych w dotkniętych głodem obszarach i ok. 2 mln odżywia się jeszcze gorzej. Kryzys pogłębia fakt, że w wyniku niedoboru wody i żywności zmarło ok. 7 mln zwierząt. Dla koczowniczych i półkoczowniczych ludów tych regionów utrata bydła, owiec i kóz oznacza pozbawienie podstaw ekonomicznych, a niedobór mleka przyczynia się do niedożywienia dzieci.

Wojna na Ukrainie miała też poważne konsekwencje dla cen żywności w regionie, a brak dostaw zboża pogorszył sytuację w zakresie zaopatrzenia w żywność i stworzył dodatkowe wyzwania dla programów pomocy humanitarnej.

Według OCHA wyschło wiele studni, a ceny zaopatrzenia w wodę od listopada 2021 r. wzrosły o 71%. Ponadto brak wody utrudnia higienę i powoduje problemy zdrowotne. Od stycznia 2021 r. ponad milion osób opuściło swoje wsie, w tym 805 tys. w samej Somalii. Według ONZ rządy krajów dotkniętych suszą nie mają środków na walkę z suszą i pomoc swoim obywatelom, ponieważ do tej pory zebrano tylko niewielką część niezbędnej pomocy.

ONZ szacuje, że w nadchodzących miesiącach potrzebne będzie ok. 1,67 mln USD. Nie wiadomo, kiedy sytuacja się poprawi. Meteorolodzy obawiają się, że następna pora deszczowa, która zaczyna się w październiku, również może nie przynieść ulgi.

źródło: ELTA, fot. Getty Images/Sally Hayden/SOPA Images/LightRocket
Więcej na ten temat