Rekompensaty dla unijnego sektora rybołówstwa w celu złagodzenia skutków wojny na Ukrainie

Rekompensaty dla unijnego sektora rybołówstwa w celu złagodzenia skutków wojny na Ukrainie, fot. Getty Images/Corbis/Horacio Villalobos
podpis źródła zdjęcia

Europosłowie opowiedzieli się w środę za rekompensatą dla unijnego sektora rybołówstwa w celu złagodzenia skutków wojny na Ukrainie.

Zgodnie z projektem zaktualizowanych przepisów dotyczących Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego, kraje UE będą mogły przeznaczyć niewykorzystane środki z funduszu na lata 2014–2020 dla rybaków, producentów i przetwórców ponoszących negatywne konsekwencje agresji militarnej Rosji na Ukrainę. 

Rekompensaty finansowe będą przyznawane za utratę dochodów i dodatkowe koszty spowodowane wzrostem cen paliw, surowców i przynęt. Unijny fundusz pokryje 75% dodatkowych kosztów poniesionych przez sektor rybołówstwa w wyniku rosyjskiej inwazji wojskowej na Ukrainę. 

W 2019 r. flota rybacka UE liczyła łącznie 73 983 statki, a 129 540 rybaków było bezpośrednio zatrudnionych. W branży przetwórstwa rybnego działało ok. 3,5 tys. firm. Wojna na Ukrainie zmusiła niektóre firmy do tymczasowego zamknięcia działalności, co ma negatywny wpływ na sektory od magazynowania po przetwórstwo. 

Nowe unijne przepisy poparło 620 europosłów, przy 10 głosach przeciw i 9 wstrzymujących się. Zostały one już uzgodnione z Radą UE, ale ostateczne wejście w życie wymaga jeszcze formalnego zatwierdzenia przez Radę UE. 

Według sprawozdawcy europosła Nuno Melo (Europejska Partia Ludowa, Portugalia), cytowanego przez biuro PE na Litwie, „ten pakiet finansowy pozwoli na wykorzystanie dodatkowych środków kryzysowych w celu wsparcia unijnych sektorów rybołówstwa i akwakultury w kontekście zbrojnego wtargnięcia Rosji na Ukrainę. W szczególności środki finansowe zostaną przeznaczone na rekompensatę dodatkowych kosztów, utraty dochodów i przechowywania produktów, a także na odszkodowania dla przedsiębiorstw rybackich, które zostały tymczasowo zamknięte z powodu ograniczeń ekonomicznych”. 
źródło: ELTA, fot. Getty Images/Corbis/Horacio Villalobos
Więcej na ten temat