Polska dołącza do Litwy. Zakaz jednorazowych e-papierosów

Andrzej Duda, fot. PAP/Marcin Obara
Andrzej Duda, fot. PAP/Marcin Obara
podpis źródła zdjęcia

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o ochronie zdrowia przed skutkami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Nowe przepisy zakazują sprzedaży podgrzewanych wyrobów tytoniowych z aromatem i wejdą w życie jeszcze w kwietniu. Sprzedawcy oraz producenci będą mieli dziewięć miesięcy na dostosowanie się do zmian.

Nowelizacja jest efektem wdrażania unijnej dyrektywy, którą państwa członkowskie powinny stosować od 23 października 2023 roku. Nowe regulacje zaczną obowiązywać 14 dni po ogłoszeniu.


Rząd pracuje także nad kolejnymi restrykcjami dotyczącymi sprzedaży e-papierosów. Projekt Ministerstwa Zdrowia zakłada zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów i pojemników zapasowych osobom poniżej 18. roku życia – niezależnie od tego, czy zawierają nikotynę.


Zmiany są obecnie na etapie notyfikacji w Komisji Europejskiej. Tym samym rząd kontynuuje zaostrzanie przepisów dotyczących wyrobów tytoniowych i ich alternatyw.


Sytuacja na Litwie


Od listopada ubiegłego roku na Litwie również zakazano sprzedaży e-papierosów i wkładów do nich z płynem zawierającym cukier i substancje słodzące. Oczekiwało się, że spowoduje to dalsze działania mające na celu ograniczenie dostępności aromatyzowanych wyrobów tytoniowych na rynku.


Wciąż dochodzi do nieuczciwych praktyk – choć nazwy smaków zniknęły z opakowań, sprzedawcy nadal udzielają szczegółowych informacji na ich temat.


„Od 1 lipca 2022 r., gdy w życie wszedł zakaz sprzedaży papierosów i aromatyzowanych oraz zapachowych płynów do nich (z wyjątkiem tytoniu), rozpatrzone zostały 23 sprawy i podjęto uchwały, za pomocą których nałożono kary pieniężne w wysokości od 750 do 2000 euro” – mówią przedstawiciele VVTAT.


Belgia pierwsza w UE zakazuje jednorazowych e-papierosów


Od 1 stycznia br. Belgia jako pierwszy kraj Unii zakazała sprzedaży jednorazowych e-papierosów, popularnych wśród młodzieży ze względu na intensywne smaki. To część krajowego planu walki z tytoniem.


Unia Europejska dąży do zmniejszenia liczby palaczy do poniżej 5% do 2040 roku, a niektóre kraje chcą osiągnąć ten cel szybciej.

źródło: Polsat, fot. PAP/Marcin Obara
Więcej na ten temat