O. Arestowicz: Największym błędem Rosji było myślenie, że rosyjskojęzyczni Ukraińcy przywitają ich kwiatami

O. Arestowicz: Największym błędem Rosji było myśleć, że rosyjskojęzyczni Ukraińcy przywitają okupantów, fot. BNS/Paulius Peleckis
podpis źródła zdjęcia

Ołeksij Arestowicz, przybyły na Litwę doradca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy, mówi, że największym taktycznym błędem Rosji było przekonanie, że rosyjskojęzyczna ludność Ukrainy przywita ich z kwiatami.

„Największym ich błędem jest niepoprawna interpretacja tego, jak nasi ludzie się identyfikują. Uważają, że kultura rosyjska, język rosyjski oznacza zjednoczenie identyfikację z Rosją. To nie to samo. Jestem rosyjskojęzycznym Ukraińcem, ale od lat walczę z Rosjanami. I [Rosjanie] nie rozumieją kultury politycznej Ukrainy” – powiedział O. Arestowicz na konferencji rocznicowej bitwy pod Orszą.


Według niego największym błędem jest założenie przez okupantów, że rosyjskojęzyczna ludność Ukrainy przywita ich z kwiatami. O. Arestowicz podkreśla, że 500 lat temu Ukraińcy wybrali europejskie wartości.


„500 lat temu ludzie wybrali europejską kulturę i europejskie wartości – tak jak teraz. 500 lat temu zjednoczyliśmy siły w walce z Moskwą – teraz sytuacja jest taka sama. I obawiam się, że ta sama sytuacja może trwać jeszcze 50 lat, bo Rosja nigdy się nie zmienia, tacy ludzie nigdy się nie zmieniają” – podkreślił O. Arestowicz.


„Moim zdaniem głównymi ofiarami reżimu Putina są obywatele Rosji i Białorusi. I to jest problem. [...] Mam nadzieję, że w przyszłości będziemy mieli wolną Rosję i wolną Białoruś” – zaznaczył.


8 września Ministerstwo Obrony Narodowej i wojsko litewskie upamiętniają rocznicę bitwy pod Orszą. 508 lat temu Wielkie Księstwo Litewskie (LDK) i sojusznicy wygrali tę bitwę z Wielkim Księstwem Moskiewskim.


Zwycięstwo odniesione przez wojska litewskie i ich sojuszników w bitwie pod Orszą 8 września 1514 r. jest znaczącym wydarzeniem w światowej historii sztuki wojennej, gdyż zmiażdżono większe siły księstwa moskiewskiego, zastosowano zwodnicze manewry, zasadzkę artylerii (jeden z pierwszych znanych przypadków w historii świata) oraz złożony ruch przez barierę wodną (w kilku miejscach jednocześnie) z wykorzystaniem mostów pontonowych.


Zwycięstwo w bitwie pod Orszą pomogło ustabilizować sytuację na wschodzie i pozwoliło Litwie zaprezentować się w świecie zachodnim jako silny bastion obronny cywilizacji zachodniej na wschodzie.


źródło: ELTA, fot. BNS/Paulius Peleckis
Więcej na ten temat