Po rozpatrzeniu, rząd zdecydował się zaproponować przesunięcie zakończenia III fazy liberalizacji rynku energii elektrycznej na początek 2026 r. Odpowiednie poprawki do ustawy o energii elektrycznej zostaną zaproponowane Sejmowi.
Projekt ustawy przewiduje wydłużenie okresu trzeciego etapu liberalizacji rynku energii elektrycznej oraz przewiduje, że dostawy publiczne na tym etapie do odbiorców w gospodarstwach domowych zostaną zakończone 1 stycznia 2026 r.
Według ministerstwa odłożenie na taki czas ostatniego etapu liberalizacji jest reakcją na wyjątkowo wysokie ceny energii na Litwie i za granicą, a także na skandal związany z wycofaniem się Perlas Energija z rynku niezależnych dostawców, który miał miejsce w sierpniu.
„Proponuje się pilną zmianę obowiązującej regulacji prawnej w celu zapewnienia ważnych interesów społeczeństwa i państwa oraz umożliwienia konsumentom III etapu decydowania, kiedy wybrać niezależnego dostawcę energii elektrycznej w dłuższym okresie czasu” – czytamy w dokumencie składania projektu przygotowanym przez Ministerstwo Energii.
„Chcę podkreślić, że w trzecim etapie jest ok. 814 tys. konsumentów w gospodarstwach domowych, natomiast 53% nie wybrało niezależnego dostawcy. [...] dlatego proponowane zmiany są ważne dla ok. 400 tys. odbiorców krajowych” – powiedział podczas spotkania minister energii Dainius Kreivys. Ta grupa odbiorców, jak podkreślił minister, stanowi bardzo istotną część całego rynku energii elektrycznej.
Zgodnie z obecną procedurą konsumenci ostatniego etapu muszą do 18 grudnia wybrać niezależnego dostawcę energii elektrycznej. Ci, którzy nie wybiorą dostawcy, zgodnie z obowiązującymi przepisami, przechodzą do 25% droższej gwarantowanej dostawy energii elektrycznej.
Minister energetyki Dainius Kreivys po raz pierwszy wspomniał o ewentualnym przesunięciu trzeciego etapu w sierpniu, kiedy drugi co do wielkości niezależny dostawca energii elektrycznej ogłosił, że nie może dostarczać energii elektrycznej odbiorcom po stałej cenie. Później Perlas Energija również ogłosił zakończenie swojej działalności.
Na tym etapie nawet 1 tys. osób musi wybrać niezależnego dostawcę energii elektrycznej.
Wkrótce Ministerstwo Energii przedstawi nowelizację ustawy o konsultacjach społecznych, która ureguluje zaostrzenie regulacji niezależnych dostawców oraz cenę zbliżoną do dostaw publicznych dla odbiorców w gospodarstwach domowych, których dostawca zaprzestanie działalności.
źródło: ELTA, fot. BNS/Julius Kalinskas
Więcej na ten temat