Prezydent Gitanas Nausėda spotkał się z ambasadorami państw członkowskich Unii Europejskiej przebywającymi na Litwie – poinformowała Kancelaria Prezydenta.
Prezydent i ambasadorowie omówili najbliższe posiedzenie Rady Europejskiej, wsparcie dla Ukrainy w kierunku wygrania wojny z Rosją, wysiłki na rzecz wzmocnienia własnego bezpieczeństwa i obrony, obniżenie cen surowców energetycznych, zwiększenie konkurencyjności Unii Europejskiej i Litwy oraz inne ważne kwestie z agendy europejskiej.
„Wojskowe, finansowe, humanitarne i inne wsparcie dla Ukrainy pozostaje naszym głównym celem. Musimy zrobić wszystko, aby pomóc Ukraińcom osiągnąć zwycięstwo. Tylko to zagwarantuje pokój w Europie, pokój dla nas wszystkich” – podkreślił Nausėda.
Zdaniem prezydenta UE ma w swoich rękach instrumenty, które mogą pomóc w powstrzymaniu Rosji i zapobiec jej przyszłej agresji. Nausėda wyraził nadzieję, że 9. pakiet sankcji zostanie przyjęty w najbliższej przyszłości i podkreślił konieczność pociągnięcia agresora do odpowiedzialności za popełnione zbrodnie. Specjalny trybunał do zbadania zbrodni wojennych Rosji byłby odpowiednim instrumentem do wdrożenia sprawiedliwości, podkreślił prezydent.
„Oczekujemy zorientowanego na wyniki szczytu NATO w Wilnie w lipcu przyszłego roku. Nasze priorytety to realizacja decyzji podjętych na szczycie w Madrycie w sprawie obrony perspektywicznej i wzmocnienia wschodniej flanki NATO, polityczne i praktyczne wsparcie dla Ukrainy i jej euroatlantyckich aspiracji” – powiedział prezydent Nausėda.
„Innym ważnym obszarem, w którym musimy się zjednoczyć, jest dezinformacja Rosji, propaganda i jej gorączkowe próby pisania historii na nowo. Instytucje UE muszą przyjąć aktywne podejście, aby zapewnić właściwą ocenę zarówno reżimu nazistowskiego, jak i komunistycznego. Jest to ważne dla prawdy, dla historii i dla przyszłych pokoleń” – dodał prezydent.
Wypowiadając się na temat konkurencyjności Litwy i Unii Europejskiej, Nausėda zauważył, że konieczne jest dalsze wzmacnianie rynku wewnętrznego UE, bazy technologicznej przemysłu oraz udziału w przemysłowych łańcuchach dostaw. „Europa musi skutecznie współpracować ze swoimi partnerami w zakresie zabezpieczenia dostaw surowców, rozwoju światowych standardów, wzmocnienia transatlantyckich więzi gospodarczych” – zaznaczył prezydent Nausėda.
Szef państwa podziękował też czeskiej kancelarii za umiejętność rozróżniania tego, co jest kluczowe, szybkiego reagowania i forsowania decyzji na poziomie UE.
Spotkania prezydenta z ambasadorami krajów UE, które stały się już tradycją, odbywają się dwa razy w roku, omawiane są na nich postępy w realizacji priorytetów całej Wspólnoty oraz kraju sprawującego prezydencję.