28. spotkanie w ramach Festiwalu Kultury Kresowej w Mrągowie

Podczas koncertu galowego Litwę reprezentował Polski Zespół Pieśni i Tańca „Ojcowizna”, fot. FB/Mrągowo Miasto Ludzi Aktywnych/Michał Kaczyński
Podczas koncertu galowego Litwę reprezentował Polski Zespół Pieśni i Tańca „Ojcowizna”, fot. FB/Mrągowo Miasto Ludzi Aktywnych/Michał Kaczyński
podpis źródła zdjęcia

Malownicze i gościnne Mrągowo jak co roku zaprosiło do siebie Polaków z Litwy, Białorusi i Ukrainy na wyjątkowe święto – 28. edycję Festiwalu Kultury Kresowej, która odbyła się w dniach 18-20 sierpnia.

„Występy zostały przyjęte przez publiczność bardzo ciepło, bardzo serdecznie, bardzo entuzjastycznie. Było swojsko, miło, no i tradycyjnie” – dzieli się wrażeniami Anna Adamowicz, która po raz kolejny poprowadziła koncert galowy.  


„Nie da się przekazać w słowach tej więzi emocjonalnej, która zawiązuje się od pierwszego akordu koncertu galowego nad jeziorem Czos. Artyści to czują i dają od siebie mnóstwo pozytywnej energii” – podkreśla w rozmowie z „Kurierem Wileńskim” Edward Trusewicz, autor scenariusza i reżyser przedstawienia.  


Jak zapewniają organizatorzy, Festiwal Kultury Kresowej to spotkania tych, którzy Kresy opuścili, z tymi, którzy na nich pozostali. To też piękne i kolorowe połączenie tradycji ze współczesnością. Organizatorami tego wyjątkowego wydarzenia są Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej oddział Mrągowo oraz Mrągowskie Centrum Kultury.  


Festiwal jest niekonwencjonalnym zjawiskiem kulturowym i jedyną tego rodzaju propozycją w Polsce. Jego centralnym punktem jest koncert galowy, który odbywa się w malowniczo położonym amfiteatrze nad jeziorem Czos, na którym prezentują się wspaniałe zespoły Kresowian. Tegoroczne występy odbyły się w pięknej scenerii zmierzających do portu docelowego w Mrągowie żaglówek z umieszczonymi na nich napisami „Wilno”, „Grodno”, „Lwów”. 


Z Białorusi na tegoroczny koncert galowy dotarł Zespół Wokalny „Liber Cante” z Mińska i Bożena Worono z akompaniatorem (solistka urodziła się w Lidzie na Białorusi). Ukrainę reprezentował dziecięco-młodzieżowy Zespół Pieśni i Tańca „Wołyńskie Słowiki” z Łucka, jak również zespół wokalno-instrumentalny „Jurek i Przyjaciele” z Chmielnickiego oraz zespół „Wołyńskie Zabawy” z kapelą z Łucka.  


Podczas koncertu galowego Litwę reprezentowały trzy zespoły. Założony w 2017 r. Polski Zespół Pieśni i Tańca „Ojcowizna” to zespół dwupokoleniowy, występują w nim całe rodziny (małżeństwa, rodzeństwo, rodzice i dzieci). W repertuarze zespołu są teksty autorskie (piosenki i wiersze) Gabriela Jana Mincewicza, utwory patriotyczne i religijne oraz folklor polski (przeważnie z terenów Wileńszczyzny). Główny kierownik i dyrygent zespołu to Wioletta Leonowicz, kierownik kapeli i kompozytor to Krzysztof Stankiewicz, a nad choreografią czuwają Teresa Andruszkiewicz, Erwin Mieczkowski, Olga Walentynowicz. 

28. spotkanie w ramach Festiwalu Kultury Kresowej w Mrągowie
28. spotkanie w ramach Festiwalu Kultury Kresowej w Mrągowie

Podczas gali barwnie zaprezentował się również inny zespół z Litwy – działający od 1995 r. Zespół Pieśni i Tańca „Znad Mereczanki” z Jaszun pod kierownictwem Marii Alencynowicz. Składa się on z grupy wokalnej i trzech grup tanecznych. Ma w swoim repertuarze piosenki z Wileńszczyzny i z różnych regionów Polski. Zespół prezentuje folklor wileński, lubelski, łowicki, kurpiowski, rzeszowski. Chórmistrzem jest Natalija Godowszczikowa, kierownikiem kapeli Aleksandr Godowszczikow, a choreografem Aleksandra Godowszczikowa. 


Publiczność zgromadzona w Mrągowie gorąco oklaskiwała również popisy Zespołu Pieśni i Tańca Ludowego „Zgoda”. Założony w 1988 r. zespół był wielokrotnie nagradzany na prestiżowych festiwalach i konkursach. Funkcję kierownika sprawuje w nim Henryk Kasperowicz.  


Galę poprowadziła para prowadzących: Anna Adamowicz i Dominik Kuziniewicz. 


Dwugodzinny koncert galowy w amfiteatrze był zwieńczeniem trzech dni imprez festiwalowych w mieście, w trakcie których oglądać można występy kapel, chórów oraz zespołów pieśni i tańca z Litwy, Białorusi, Ukrainy oraz gościnnie z Łotwy i Czech. Występom towarzyszyły wystawy plastyczne, fotograficzne, rękodzieła, wieczory poetyckie, kiermasze i degustacje kresowych potraw. W czasie tzw. Małej Gali Kresowej na scenie przy Mrągowskim Centrum Kultury wystąpił w piątek zespół „Melodia” pod kierownictwem Janiny Stupienko z Centrum Kultury w Nowej Wilejce. Zespół ten składa się z nauczycielek, przedszkolanek oraz uczniów grających w kapeli, a wykonywany przez nich repertuar obejmuje polskie i wileńskie piosenki ludowe, pieśni patriotyczne oraz kolędy. 


Festiwal w Mrągowie niezmiennie cieszy się zainteresowaniem Kresowian i nie tylko, a mimo żaru lejącego się z nieba, sympatycy nie zawiedli. Na kresowe spotkania przyjeżdżają fani z bliższych i dalszych zakątków Polski.  


„Festiwal od zawsze stwarzał i nadal stwarza możliwość spotkania Polaków: z Litwy, Polski, Ukrainy czy Białorusi. Niestety ostatnio tak się porobiło na granicach, że tej możliwości spotkania nie mamy. Wiem, że zespół „Wołyńskie Słowiki” jechał z Łucka 24 godziny. Całe szczęście, że dzieciaki mogły odpocząć na obozie wypoczynkowym w Łomży i przyjechały pięknie przygotowane i roztańczone. Inny zespół z Ukrainy jechał z bólem w sercu, bo przecież ciągle im tam towarzyszą wybuchy, trwa wojna. Taki festiwal jak w Mrągowie to jedyna okazja na spotkanie. Dobrze, że ten festiwal się rozwija, dobrze, że są młodzi ludzie, którzy wypełniają go nową energią” – dzieli się refleksjami Anna Adamowicz.  


„W przyszłym roku miałoby to zostać jeszcze bardziej „dokręcone”. Niestety, nie wypada mi zdradzać wszystkich planów przyszłorocznej edycji festiwalowej, powiem tylko, że za kilka dni ponownie wybieram się do Mrągowa, by podsumować tegoroczną odsłonę imprezy i zaprezentować koncepcję wraz z myślą przewodnią. Jeżeli organizatorzy ją zaakceptują, działamy” – zapowiada Edward Trusewicz. 

 

źródło: TVP Wilno/Anna Pieszko, fot. FB/Mrągowo Miasto Ludzi Aktywnych/Michał Kaczyński
Więcej na ten temat