Litwa dąży do ukończenia budowy wojskowego miasteczka w Rudnikach dla niemieckiej brygady do 2027 roku. Wiceminister ochrony kraju Litwy Orijana Mašalė wezwała uczestników przetargu na drugi etap inwestycji, wartej 1,8 mld euro, do niekierowania skarg do sądów, aby nie opóźniać realizacji projektu.
„Zaprosiliśmy firmy do podpisania swego rodzaju dżentelmeńskiego porozumienia, aby wszyscy rozumieli, że budowa infrastruktury dla niemieckiej brygady jest kluczowa dla bezpieczeństwa naszego kraju” – powiedziała Mašalė w rozmowie z Verslo Žinios.
Podkreśliła, że firmy, które będą działać sprawnie i rzetelnie, znajdą swoje miejsce w realizacji projektów wojskowej infrastruktury. Przypomniała też, że spory sądowe wielokrotnie opóźniały strategiczne inwestycje w kraju, np. budowę terminalu LNG w Kłajpedzie czy gazociągu GIPL. Aby usprawnić zarządzanie projektami obronnymi, Ministerstwo Ochrony Kraju Litwy planuje reformę Agencji Zarządzania Infrastrukturą.
„Nasza administracja nie jest przygotowana na realizację tak dużych inwestycji. Chcemy zwiększyć efektywność i przyspieszyć procesy nawet o 50%, by miliardy euro przeznaczone na obronność były właściwie inwestowane” – podkreśliła Mašalė.
Drugi etap budowy miasteczka wojskowego w Rudnikach realizowany będzie w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego i podzielony na trzy części, aby zminimalizować ryzyko dla państwa. Do udziału w przetargu zaproszono osiem litewskich firm. Ostateczne oferty mają zostać złożone do końca maja, a następnie odbędą się negocjacje techniczne, finansowe i prawne.