Roczny raport Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii z 2019 roku podaje, że ponad 96 mln dorosłych, czyli 29 proc. osób w wieku 15-64 lat w Unii Europejskiej, chociaż raz w życiu próbowało nielegalnych narkotyków. Na Litwie 19,3 proc., czyli prawie 140 tys. osób w wieku 15–34 lata, zażywało narkotyki w ciągu ostatnich 12 miesięcy: 27,2 proc. mężczyzn i 11,1 proc. kobiet.
„Cieszę się, że podpisanie umowy o współpracy jest zwieńczeniem naszej bliskiej współpracy, która trwa od kilku lat” - powiedział rektor Uniwersytetu Michała Romera, prof. dr. Inga Žalėnienė.
Przedstawiciele wydziału kontroli narkotyków, tytoniu i alkoholu wygłaszają publiczne wykłady i uczestniczą w akademickich wydarzeniach społecznych, prezentują swoją działalność.
„Widzimy duże możliwości współpracy przy przygotowywaniu prac magisterskich czy doktorskich, gdzie możliwe jest skierowanie naszych studentów do prowadzenia badań na tematy istotne dla społeczeństwa. Wspieramy również i promujemy różne wspólne inicjatywy projektowe, ponieważ mamy duży potencjał zarówno dla projektów krajowych, jak i międzynarodowych”- stwierdziła profesor.
„Uniwersytet Michała Romera jest pierwszą uczelnią wyższą, z którą będziemy współpracować i rozwijać wspólne projekty z zakresu administracji publicznej, prawa i opieki społecznej” - powiedział prof. dr. Renaldas Čiužas, dyrektor wydziału kontroli.
„Wierzę, że zarówno prace dyplomowe, jak i badania studentów będą przydatne dla Litwy w rozwiązywaniu problemów istotnych dla społeczeństwa. Szczególnie ważne jest edukowanie studentów i społeczności akademickiej w zakresie środków zapobiegawczych nowych substancji psychoaktywnych. Niestety na Litwie mamy lukę na poziomie krajowym, bo uczelnie nie wypracowały jasnej strategii wdrażania tego typu profilaktyki, więc współpraca z naukowcami z różnych dziedzin może być świetną okazją do wypracowania strategicznych wytycznych, które pomogą młodym ludziom uzależnionym od substancji psychotropowych“ - powiedział dyrektor Čiužas.
Podpisanie umowy zostało zainicjowane przez Wydział Nauk Humanistycznych i Społecznych MRU, który z wydziałem kontroli narkotyków, tytoniu i alkoholu współpracuje od 2016 roku, kiedy to pracownicy wydziału prowadzili wspólne badanie pt. „Rozpowszechnienie szkodliwych nawyków wśród studentów uczelni wyższych na Litwie”.
Dziekan Wydziału Nauk Humanistycznych i Społecznych uniwersytetu, prof. dr. Odeta Merfeldaitė, wyraziła zadowolenie, że badania te mogą stać się punktem wyjścia do projektowania działań prewencyjnych dla licealistów, a studenci będą mieli teraz niepowtarzalną okazję do odbycia praktyk badawczych na wydziale.