Polska wysyła pomoc humanitarną na Litwę

Polska wysyła pomoc humanitarną na Litwę, fot. Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP
podpis źródła zdjęcia

Polska wysyła pomoc humanitarną na Litwę w związku kryzysem migracyjnym na granicy litewsko-białoruskiej. „To gest solidarności i wsparcia dla naszego sąsiada i sojusznika” - podkreśla ministerstwo spraw zagranicznych.

Konwój z pomocą humanitarną realizowany będzie przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych. Na Litwę dotrze pomoc rzeczowa o wartości około 740 tysięcy złotych, w tym: namioty z wyposażeniem, generatory prądu, koce czy łóżka polowe. Konwój dotrze do Wilna.

W uroczystości przekazania pomocy wezmą udział minister Spraw Wewnętrznych Agnė Bilotaitė oraz wiceminister Służby Zagranicznej Mantas Adomėnas, a także ambasador Polski na Litwie Urszula Doroszewska.

Z pomocą dla Litwy wyruszy także transport polskiego Ministerstwa Obrony Narodowej. Konwój humanitarny resortu dostarczy namioty, łóżka polowe, taborety, stoły polowe, grzejniki, pościel, koce i inne artykuły.

Od początku roku Litwa boryka się ze zwielokrotnionym - w porównaniu do poprzednich - lat napływem nielegalnych migrantów. Litewska Państwowa Służba Ochrony Granic informuje o blisko 1800 osobach, pochodzących głównie z Iraku, Syrii, Tadżykistanu i Rosji, które w bieżącym roku przedostały się nielegalnie na Litwę z terytorium Białorusi. To ponad dwadzieścia cztery razy więcej niż przez cały ubiegły rok.

Litwa, do której w 2020 roku z terenu Białorusi dotarły 74 osoby i 37 osób w 2019, nie była logistycznie przygotowana do przyjęcia tak dużej liczby emigrantów na granicy. W związku z tym od 2 lipca w kraju obowiązuje odpowiednik polskiego stanu klęski żywiołowej - stan sytuacji ekstremalnej, który jest o stopień niżej niż stan wyjątkowy, który musi zatwierdzać parlament.

Jak informuje MSZ, analiza okoliczności oraz komunikaty polskich i litewskich służb granicznych wskazują, że mamy do czynienia z kryzysem, który został sztucznie i intencjonalnie wykreowany. Resort potępia sytuację, w której Białoruś realizuje swą bieżącą agendę polityczną, wykorzystując przy tym trudną sytuację społeczną, ekonomiczną, a czasem polityczną w państwach pochodzenia migrantów.

„Deklarujemy pełną solidarność z Litwą i apelujemy do wszystkich państw Unii Europejskiej o wsparcie władz w Wilnie w ich staraniach zabezpieczenia granicy zewnętrznej UE” - czytamy w komunikacie.

MSZ przypomina, że minister Zbigniew Rau, który na początku lipca przebywał w Wilnie, mówił, iż skala zjawiska stanowi problem nie tylko dla Litwy, ale i dla całej Unii Europejskiej.
źródło: PAP, fot. MSZ RP
Więcej na ten temat