Polacy w świecie – nominowani do Osobowości Roku Polonii 2025, a wśród nich przedstawiciel Litwy

Dzień Polonii za granicą, fot. Getty Images/
Dzień Polonii za granicą, fot. Getty Images/Marek Antoni Iwanczuk/SOPA Images/LightRocket
podpis źródła zdjęcia

Polacy na całym świecie podejmują niezwykłe inicjatywy, które promują polskość, wspierają Polonię i budują pozytywny wizerunek kraju. Aby uhonorować ich działalność, powstał konkurs im. Edyty Felsztyńskiej, który wyróżnia tych, którzy swoją pasją i zaangażowaniem łączą Polaków niezależnie od granic. W tym roku patronat nad konkursem objęło TVP Wilno.

Konkurs im. Edyty Felsztyńskiej narodził się z inicjatywy Bożeny Krasoń i Urszuli Golda, które od lat angażują się w działalność polonijną. Jego początki sięgają projektu „Spotkania Polonijne” – przestrzeni stworzonej do integracji Polaków na całym świecie oraz promowania polskiej kultury i tożsamości. W miarę rozwoju tej inicjatywy zrodziła się potrzeba uhonorowania osób szczególnie zasłużonych dla Polonii i Polski.


W realizację konkursu zaangażowało się wiele osób, które współpracowały z Edytą Felsztyńską – cenioną działaczką polonijną we Włoszech i Europie. To właśnie jej pamięci postanowiono poświęcić to wyjątkowe wyróżnienie, doceniając jej wkład w budowanie silnych więzi między Polakami za granicą. 


Przesłane na konkurs zgłoszenia podlegają ocenie zarówno społeczności, jak i Kapituły Konkursu. Spośród finalistów wyłaniany jest zwycięzca, który otrzymuje tytuł i statuetkę podczas uroczystej Gali.


Nominowani do nagrody


W gronie tegorocznych nominowanych znaleźli się wybitni przedstawiciele Polonii z różnych krajów, aktywnie zaangażowani w działalność na rzecz promocji polskiej kultury, integracji środowisk polonijnych oraz wspierania inicjatyw edukacyjnych i społecznych.


Nominowani reprezentują różne dziedziny – są wśród nich artyści, malarze, pedagodzy, pisarze, aktorzy, adwokaci, choreografowie, filolodzy, psychoterapeuci, kierownicy różnych placówek polonijnych oraz osoby zajmujące się budownictwem. Organizują wydarzenia kulturalne, takie jak koncerty, wystawy i konkursy artystyczne, które promują polskie dziedzictwo na świecie.


Podejmują inicjatywy edukacyjne, wspierając nauczanie języka polskiego i historii Polski wśród dzieci i młodzieży polonijnej. Angażują się w działalność społeczną, pomagając rodakom w adaptacji do życia za granicą, organizują dyżury konsularne oraz wspierają polskich przedsiębiorców. Ich misją jest także promocja polskiej kultury na arenie międzynarodowej poprzez udział w targach, festiwalach i współpracę z instytucjami kulturalnymi.


Nominowane osoby pochodzą z różnych zakątków świata, m.in. z Hiszpanii, Austrii, USA, Wielkiej Brytanii, Uzbekistanu, Niemiec, Macedonii, Irlandii, Francji, Urugwaju, Szwecji i Włoch.


Polak z Litwy – młody ambasador polskości


Wśród nominowanych znalazł się również student z Litwy – Bogusław Pacyno, który od lat aktywnie promuje język i kulturę polską. Jest przewodniczącym Samorządu Studenckiego na Filii Uniwersytetu w Białymstoku w Wilnie i angażuje się w działalność społeczną, edukacyjną oraz kulturalną.


Od najmłodszych lat jest związany z polskim środowiskiem na Litwie – ukończył Gimnazjum im. Szymona Konarskiego w Wilnie, gdzie brał udział w licznych konkursach naukowych i artystycznych. Jako wieloletni harcerz uczestniczył w patriotycznych wydarzeniach, takich jak Sztafeta Niepodległości czy obchody rocznic historycznych, oddając hołd bohaterom Polski i Litwy.


Promuje polskość także poprzez taniec ludowy, będąc członkiem zespołu folklorystycznego „Hałas”, w którym popularyzuje tradycyjne polskie tańce.


Sylwetki osób nominowanych znajdziecie Państwo tutaj.

źródło: Osobowoscpolonijnaroku.pl, fot. Getty Images/Marek Antoni Iwanczuk/SOPA Images/LightRocket
Więcej na ten temat