„Obrazy malowane światłem – początki wileńskiej fotografii” pod takim hasłem w przededniu Międzynarodowego Dnia Fotografii na 10 muzeum Adama Mickiewicza w Wilnie w ramach Śród literackich odbył się wieczór poświęcony pionierom wileńskiej fotografii.
„Ojciec polskiej fotografii” - Jan Bułhak - był zwolennikiem koncepcji fotografii ojczystej, która miała akcentować narodowość i polskość. Wykonywał przejmujące portrety i symboliczne krajobrazy oraz fotografował chłopów. Jest autorem 26 albumów z fotografiami samego Wilna.
Zdjęcia innego wileńskiego fotografa Józefa Czechowicza, również miały wartość dokumentalną. Pokazywał na nich nie tylko budynki, ale wykonywał również ogólne plenery miasta.
Stanisław Filibert Fleury, urodzony pod Wilnem przeszedł do historii fotografii jako mistrz scen rodzajowych dokumentujących życie codzienne Wilna na przełomie wieków. Stanisław Fleury otworzył własny zakład fotograficzny w Wilnie. Istniało wówczas w mieście aż 9 takich zakładów, głównie specjalizujących się w fotografii portretowej.
Kolejne spotkanie w ramach Śród Literackich w Muzeum imienia Adama Mickiewicza odbędzie się 22 września. Poświęcone będzie Cyprianowi Kamilowi Norwidowi z okazji 200 rocznicy urodzin poety i filozofa.
źródło: Info Wilno
Więcej na ten temat