Każda rozmowa między przywódcami UE a białoruskim przywódcą Alaksandrem Łukaszenką legitymizuje go jako prezydenta – powiedziała w czwartek Viktorija Čmilytė-Nielsen, przewodnicząca litewskiego parlamentu, dodając, że oczekuje, iż blok pozostanie zjednoczony w sprawie sankcji wobec reżimu białoruskiego.
V. Čmilytė-Nielsen: kontakty przywódców UE z Łukaszenką legitymizują go jako prezydenta

podpis źródła zdjęcia
„Każda rozmowa między przywódcami UE a Łukaszenką jest legitymizacją jego władzy, więc musimy zrozumieć, że celem strony przeciwnej jest rozbicie naszej jedności, a naszym celem jest utrzymanie jednolitego stanowiska UE w sprawie sankcji i trzymanie się go, mam nadzieję, że jedność zostanie utrzymana” – oświadczyła dziennikarzom.
Čmilytė-Nielsen zaapelowała też o ostrożność wobec „technicznych rozmów”, które Komisja Europejska planuje przeprowadzić z Białorusią, by umożliwić powrót migrantów do krajów pochodzenia.
„Każdy taki krok, który wydaje się być krokiem w stronę białoruskiego dyktatora, legitymizuje go i powinniśmy być ostrożni wobec takich kroków” – dodała.
Urzędnicy UE twierdzą, że rozmowy będą ograniczone do dyskusji z białoruskimi i ONZ–owskimi agencjami na temat tego, jak najlepiej odesłać migrantów, którzy utknęli na granicy UE, do ich krajów pochodzenia.
W poniedziałek ministrowie spraw zagranicznych UE uzgodnili kroki w celu nałożenia sankcji na osoby i firmy zaangażowane w przemyt migrantów.
Jednak litewski minister spraw zagranicznych Gabrielius Landsbergis powiedział w środę, że podejmowane są próby usunięcia z listy sankcji białoruskich narodowych linii lotniczych Belavia.
Minister powiedział, że nie wie dokładnie, który kraj złożył taką propozycję, ale nie wyklucza, że mogą to być Niemcy.
W środę kanclerz Niemiec Angela Merkel po raz drugi w tym tygodniu rozmawiała telefonicznie z autorytarnym przywódcą Białorusi Alaksandrem Łukaszenką. Była to jego pierwsza rozmowa z zachodnim przywódcą od czasu zeszłorocznych wyborów prezydenckich, które nie zostały uznane przez Zachód.
Prezydent Litwy Gitanas Nausėda powiedział we wtorek BBC, że rozmowa z Łukaszenką może być sposobem na rozwiązanie kryzysu związanego z nielegalną migracją na granicach Białorusi z Polską i Litwą.
Landsbergis i premier Litwy Ingrida Šimonytė uważają jednak, że może to skłonić Łukaszenkę do uznania się za przywódcę legitymizowanego przez Zachód.
źródło: BNS, fot. BNS/Paulius Peleckis
Więcej na ten temat