Wybitne Polki. Spotkanie z siostrą Michaelą Rak [fotogaleria]

Przedsiębiorcze, samodzielne, pełne inicjatyw, empatii, woli pomocy innym, biorące sprawy w swoje ręce – takie właśnie są Polki! Odnoszą sukcesy w wielu dziedzinach: w nauce, sporcie, biznesie, działalności społecznej i na arenie politycznej. Wczoraj (30 listopada) odbyło się spotkanie z wyjątkową Polką połączone z promocją polsko-litewskiego wydania publikacji pt. „Wybitne Polki”.

Uczestnicy spotkania mieli możliwość w kameralnym klimacie uczestniczyć w rozmowie z kobietą, która poprzez swoją energię, zaangażowanie, empatię oraz aktywność prywatną i zawodową zmienia świat na lepsze – siostrą Michaelą Rak, założycielką i dyrektorką wileńskiego Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki. 

Rozmowę prowadziła dziennikarka Renata Widtmann. 

W bogato ilustrowanej publikacji możemy przeczytać o 10 wybitnych Polkach, które od wiosny br. stały się ambasadorkami polskości na wszystkich kontynentach w ramach kampanii MSZ #OutstandingPolishWomen.

Założeniem akcji wizerunkowej jest szerzenie wiedzy o Polsce poprzez pokazanie światu osiągnięć wybitnych Polek, które w znaczący sposób przyczyniły się do rozwoju kultury, sztuki, nauki i działań społecznych w Polsce i na świecie. 

Kampania prezentuje sylwetki polskich noblistek: Marii Skłodowskiej-Curie, Wisławy Szymborskiej i Olgi Tokarczuk. Pojawia się bohaterka strajków w Stoczni Gdańskiej Anna Walentynowicz, chirurg transplantolog Maria Siemionow, himalaistka Wanda Rutkiewicz oraz żeglarka i podróżniczka Krystyna Chojnowska-Liskiewicz. Przypomniana została społeczniczka Irena Sendlerowa i malarka Olga Boznańska. Zaprezentowano również grupę pierwszych posłanek na Sejm RP, które jako jedne z pierwszych w Europie, zyskały prawa wyborcze.
źródło: Instytut Polski w Wilnie, fot. Karina Mieczkowska
Więcej na ten temat