Akcja sadzenia Lasu Przyjaźni pod hasłem „Solidarni z Ukrainą”

Akcja sadzenia Lasu Przyjaźni pod hasłem „Solidarni z Ukrainą”, fot. organizatorzy
podpis źródła zdjęcia

W tę sobotę (9 kwietnia) na terenie Ośrodka Edukacji Historyczno-Przyrodniczej „Wilczy Szaniec” odbyła się akcja sadzenia lasu pod hasłem „Solidarni z Ukrainą”.

W wydarzeniu w Gierłoży wzięło udział 346 osób, które posadziły ponad 4 tys. sadzonek dębu. Las Przyjaźni sadzili uczniowie oraz nauczyciele z Liceum im. Adama Mickiewicza z Wilna wraz z dziećmi z Polski, Ukrainy i Czech. Na zakończenie tradycyjnie odbyło się ognisko, zwiedzanie terenu i przejazd sztabowozami – historycznymi pojazdami wojskowymi.
Przejazd sztabowozami, fot. organizatorzy
Przejazd sztabowozami, fot. organizatorzy
„Spotykamy się w bardzo szczególnym miejscu. Miejscu, w którym podejmowano decyzje o losach Europy i świata. Teraz stoimy przed takim samym wyzwaniem. Nie możemy dopuścić do tego, aby historia zatoczyła koło i znowu nasze kraje stanęły do bratobójczej walki” – tłumaczy Janusz Mazurkiewicz z Centrum Wolontariatu w Kętrzynie, organizator akcji.

„O sadzeniu Lasu Przyjaźni nas poinformował Janusz Mazurkiewicz z Centrum Wolontariatu w Kętrzynie. Udziałem w tej akcji młodzież z Liceum im. Adama chciała pokazać, że nie jest jej obojętny los wolnej i niezależnej Ukrainy” – powiedziała Lilija Zaričnaja, wicedyrektor Liceum im. Adama Mickiewicza.

Uczniowie i nauczyciele na „Wilczym Szańcu”, fot. organizatorzy
Uczniowie i nauczyciele na „Wilczym Szańcu”, fot. organizatorzy
„Po drodze do miasta mieliśmy okazję wpaść na krótką wycieczkę wiaduktów kolejowych w Stańczykach, które mają 200 m długości. Widoki były zachwycające! Miejscem docelowym była polowa kwatera dowodzenia Adolfa Hitlera w Wilczym Szańcu, więc było to przerażającą, ale jednocześnie ciekawą lekcją historii. Następnego dnia, wspólnie z młodszymi i starszymi kolegami, a także nauczycielami, mieliśmy poczęstunek przy ognisku” – wspomina Kamila Urbanowicz, uczennica 9. klasy Liceum im. Adama Mickiewicza w Wilnie.
„Wilczy Szaniec”, fot. archiwum prywatne Donaty Berdiuginy
„Wilczy Szaniec”, fot. archiwum prywatne Donaty Berdiuginy
„Celem tej akcji było zgromadzenie aktywnej młodzieży z [różnych] zakątków Europy, która jest gotowa realizować projekty polegające na współpracy i dobrowolnym pomaganiu w ochronie środowiska. Na tym wyjeździe jeszcze lepiej poznałam swoich przyjaciół. [...] Ogólnie wyjazd był niesamowity! [...] Cieszę się, że wpadłam na krótki wyjazd organizowany przez ludzi, którzy naprawdę mają wspaniałe pomysły, aby zachęcić młodzież do aktywności. Mam nadzieję, że takich wyjazdów będzie coraz więcej” – dzieliła się wrażeniami Kamila.

Współorganizatorem akcji, obok Nadleśnictwa Srokowo, było Kętrzyńskie Centrum Wolontariatu. 
Uczniowie liceum, fot. archiwum prywatne Donaty Berdiuginy
Uczniowie liceum, fot. archiwum prywatne Donaty Berdiuginy
źródło: TVP Wilno/Ivona Dudoit, fot. archiwum prywatne
Więcej na ten temat