Litwa wyemitowała 10-letnie euroobligacje

Litwa wyemitowała 10-letnie euroobligacje, fot. Getty Images/Thierry Monasse
podpis źródła zdjęcia

Litwa pożyczyła 650 mln EUR na międzynarodowych rynkach kapitałowych poprzez emisję 10-letniej euroobligacji. Roczny kupon został ustalony na 2,125%, podało Ministerstwo Finansów.

Przy tej emisji ustalono premię za ryzyko w wysokości 60 pkt bazowych powyżej stopy procentowej mid-swap. W 2020 r., kiedy po raz ostatni wyemitowano 10-letnie euroobligacje, premia za ryzyko wynosiła 90 pkt bazowych. Oznacza to, że inwestorzy oceniają litewskie ryzyko kredytowe bardziej przychylnie niż 2 lata temu. 

„W miarę jak zmienia się polityka banków centralnych i rosną stopy procentowe, skorzystaliśmy z okazji, by zapewnić sobie finansowanie na korzystnych warunkach. Litwa zaoferowała inwestorom najatrakcyjniejszy 10-letni termin wykupu i mamy nadzieję, że uda nam się ponownie zaoferować tę emisję na aukcjach krajowych” – powiedział wiceminister Gediminas Norkūnas. 

Wpływy z tej emisji zostaną przeznaczone na sfinansowanie tegorocznych potrzeb pożyczkowych w celu złagodzenia skutków inwazji militarnej Rosji na Ukrainę i wynikającego z niej kryzysu geopolitycznego i gospodarczego, tj. na środki przeznaczone na złagodzenie skutków rosnącej inflacji spowodowanej wojną, na pomoc społeczną, edukację i usługi zdrowotne dla uchodźców ukraińskich, na koszty utrzymania infrastruktury krytycznej, spowodowane sankcjami wobec Rosji i Białorusi, oraz na projekty infrastrukturalne współfinansowane przez UE. 

Euroobligacje zostały wyemitowane przy rentowności 2,272% i cenie emisyjnej równej 98,698% ich wartości nominalnej. Rozliczenie emisji nastąpi w dniu 1 czerwca 2022 r. Termin wykupu euroobligacji przypada na 1 czerwca 2032 r. 

Transakcja była zarządzana przez banki Barclays i BNP Paribas. 
źródło: ELTA, fot. Getty Images/Thierry Monasse
Więcej na ten temat