W najbliższych tygodniach na Litwie dostępnych będzie 700 dawek szczepionki przeciwko ospie

W najbliższych tygodniach na Litwie dostępnych będzie 700 dawek szczepionki przeciwko ospie, fot. Getty Images/Carlos Lujan/Europa Press
podpis źródła zdjęcia

700 dawek szczepionki przeciwko ospie będzie dostępnych na Litwie w najbliższych tygodniach, informuje Ministerstwo Zdrowia.

„Za kilka tygodni powinny dotrzeć na Litwę” – powiedziała dziennikarzom wiceminister zdrowia Aušra Bilotienė Motiejūnienė.
Według niej, kwestie umowy są obecnie ustalane.

Unia Europejska ogłosiła w zeszłym tygodniu, że kupiła prawie 110 tys. dawek szczepionki przeciwko ospie w celu opanowania epidemii.

Według ministerstwa Litwa będzie potrzebować ok. 700 dawek z tej ilości.

„Gdyby choroba została wykryta na Litwie, krewni mieszkający z pacjentem mogliby zostać zaszczepieni w ciągu pierwszych czterech dni. Tylko w takim wypadku. Każdy, kto chce powszechnego szczepienia na małpią ospę, nie potrzebuje szczepionki” – wyjaśniła wiceminister.

Według niej szczepionki w pierwszej kolejności trafią do tych krajów, w których zdiagnozowano chorobę. Według A. Bilotienė Motiejūnienė na Litwie nie ma jeszcze przypadków małpiej ospy.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podała do informacji w zeszłym tygodniu, że Europa pozostaje epicentrum globalnej epidemii ospy i że choroba stanowi „prawdziwe zagrożenie” dla regionu, w którym zarejestrowano już ponad 1,5 tys. przypadków infekcji.

Na małpią ospę chorują zazwyczaj głównie mieszkańcy Afryki Zachodniej i Środkowej, ale sytuacja zmieniła się kilka miesięcy temu.
Według Hansa Kluge, dyrektora regionalnego WHO na Europę, większość przypadków w Europie „dotyczy mężczyzn, którzy uprawiają miłość z innymi mężczyznami”, ale jednocześnie ostrzegł, że chorzy nie powinni być stygmatyzowani.

Podkreślił, że „wirus małpiej ospy sam w sobie nie jest powiązany z jakąś określoną grupą”.

Małpia ospa jest bardzo podobna do ospy prawdziwej, która każdego roku zabijała miliony ludzi na całym świecie, dopóki choroba nie została zwalczona w 1980 r. Jednak objawy małpiej ospy są znacznie łagodniejsze.

W przebiegu małpiej ospy występują objawy takie jak gorączka, bóle mięśni, obrzęk węzłów chłonnych, dreszcze, zmęczenie i wysypka przypominająca ospę wietrzną na dłoniach i twarzy.

Wirus może być rozprzestrzeniany przez zainfekowanie ran, unoszące się w powietrzu kropelki, przez wspólnie używane przedmioty, takie jak pościel i ręczniki.

Nie ma swoistego leczenia małpiej ospy, ale szczepienia przeciwko ospie mają skuteczność 85%.

Na Litwie nie szczepiono przeciwko ospie od ok. 1980 r.

Więcej na ten temat