Przedstawiciele zawodów prawniczych będą mogli wstąpić do dobrowolnej służby wojskowej

Przedstawiciele zawodów prawniczych będą mogli wstąpić do dobrowolnej służby wojskowej, fot. BNS/Jurgita Andriejauskaitė
podpis źródła zdjęcia

Sejm otworzył drogę dla przedstawicieli wolnych zawodów prawniczych - prawników, pomocników adwokatów, komorników, pomocników komorniczych, notariuszy i kandydatów na notariuszy - do zostania żołnierzami-ochotnikami.

Pod koniec czerwca Sejm przyjął kolejne poprawki przygotowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości, które umieściły niestałą służbę w obronie narodowej na liście wyjątków od zakazu wykonywania innych zawodów przez przedstawicieli określonych zawodów.

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało takie zmiany zgodnie z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, że konieczne jest stworzenie warunków prawnych, aby wszyscy obywatele byli przygotowani z wyprzedzeniem, aby móc należycie wypełnić swój konstytucyjny obowiązek obrony państwa w momencie ogłoszenia mobilizacji.

Ustawa uchwalona przez Sejm umożliwia przedstawicielom wymienionych zawodów wstępowanie do Ochotniczych Sił Obrony Kraju.

Służba odbywa się tutaj zwykle w weekendy. Żołnierz-ochotnik służy średnio od 20 do 50 dni w roku.

Minister Sprawiedliwości Ewelina Dobrowolska, która przedstawiła poprawki w Sejmie, podkreśliła, że w obliczu wojny na Ukrainie należy podjąć wszelkie działania na rzecz zwiększenia obronności państwa, aby jak najwięcej grup społeczeństwa nabyło praktyczne zdolności do obrony kraju i, w razie potrzeby, do obrony Litwy przed atakiem zbrojnym.

źródło: BNS, fot. BNS/Jurgita Andriejauskaitė
Więcej na ten temat