Wiele osób nadal wyjeżdża na wakacje i spędza wolny czas na łonie natury, w parkach narodowych i regionalnych. Gdy panuje upał bez deszczu, istnieje duże ryzyko pożaru. Ministerstwo Środowiska informuje, że w najbliższych dniach na Litwie będą dominować pożary lasów III i IV klasy.
Państwowy Urząd Obszarów Chronionych przy Ministerstwie Środowiska zwraca się do urlopowiczów o zachowanie ostrożności na obszarach chronionych. Niedopałek wyrzucony w nieodpowiednim miejscu bądź nierozważnie rozpalone ognisko mogą być początkiem większego pożaru, podczas którego może ucierpieć flora i fauna, w tym także rzadkie gatunki chronione.
Lasy są pełne suchych igieł i innych materiałów żywicznych, więc istnieje możliwość pożaru od najmniejszej iskry, nieugaszonego dymu czy tlącego się żaru w ogniskach.
W oświadczeniu Ministerstwo Środowiska przypomina, że ogniska można rozpalać na obszarach chronionych tylko na polach biwakowych, terenach rekreacyjnych i kempingach, gdzie znajdują się specjalnie do tego wyznaczone i przygotowane miejsca.
Jeżeli zwiedzający planuje rozpalić ognisko na terenie chronionym, ale nie ma pewności, czy ognisko jest rozstawione zgodnie z prawem, zawsze zalecamy najpierw zadzwonić do pracowników dyrekcji obszarów chronionych, którzy wyjaśnią, czy możliwe jest rozpalenie ogniska w określonym miejscu.
We wszystkich rezerwatach przyrody i kompleksach przyrodniczych, a także rezerwatach przyrody znajdujących się w parkach państwowych (narodowych, regionalnych) lub rezerwatach biosfery zabrania się rozpalania ognisk i grilli w miejscach do tego nieprzeznaczonych.
Ogniska są również zabronione w strefach ochrony brzegów wszystkich akwenów wodnych.
Jeśli płomień ogniska się rozprzestrzenił, spróbuj ugasić go wodą lub zasypać ziemią. W przypadku braku możliwości ugaszenia pożaru należy natychmiast zadzwonić pod ogólny numer alarmowy 112.