Litwa rozważa plany szczepienia grup ryzyka przeciwko małpiej ospie, wśród których pierwszeństwo mają młodzi mężczyźni w wieku 30–40 lat, którzy mają stosunki seksualne z osobami tej samej płci.
„W tej chwili rozważane są plany szczepienia osób z grup ryzyka, więc rezygnacja ze szczepionki nie jest brana pod uwagę. Jeśli pojawi się zapotrzebowanie na szczepienie grup ryzyka, rozważane są plany zakupu dodatkowych dawek, ale to w przyszłości” – powiedziała w radiu Galina Zagrebnevienė, główny specjalista Departamentu Promocji Zdrowia Ministerstwa Zdrowia (SAM) w poniedziałek.
Według niej szczepione byłyby osoby o największym ryzyku zakażenia.
„Ludzie zagrożeni tą epidemią na całym świecie to młodzi mężczyźni, którzy uprawiają seks z mężczyznami. Jest to główna grupa ryzyka i należy stwierdzić, że najwyższa zachorowalność występuje obecnie wśród młodych mężczyzn w wieku 30–40 lat, którzy stanowią prawie 98% wszystkich przypadków. Ta grupa ludzi byłaby pierwsza” – powiedziała specjalistka SAM.
Jak dotąd na Litwie na ospę małpią zachorowało 5 osób, ostatnie przypadki zidentyfikowano w sierpniu. Kiedy zachorowali, szczepionka przeciwko ospie małpiej nie została jeszcze przywieziona na Litwę.
Według G. Zagrebnevienė została ona odebrana we wrześniu, już po okresie zagrożenia, więc nie zastosowano jeszcze żadnej dawki szczepionki. Litwa otrzymała 1,4 tys. dawek.
Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że według danych z 14 października zanotowano ok. 73 tys. takich przypadków, z czego większość ok. 2/3 w regionie amerykańskim i prawie 25 tys. w Europie.
Tendencję wzrostową obserwuje się w Brazylii, Kolumbii, Meksyku, Peru i Stanach Zjednoczonych, powiedziała przedstawicielka SAM.
Małpia ospa jest bardzo podobna do ospy prawdziwej, która każdego roku zabijała miliony ludzi na całym świecie, dopóki choroba nie została zwalczona w 1980 r. Jednak objawy małpiej ospy są znacznie łagodniejsze.
Osoby z małpią ospą doświadczają gorączki, bólów mięśni, obrzęku węzłów chłonnych, dreszczy, wyczerpania i wysypki przypominającej ospę wietrzną na dłoniach i twarzy.
Wirus przenoszony jest drogą kropelkową, przez wspólnie używane przedmioty, a także przez zmiany skórne. Małpią ospą można zarazić się poprzez stosunek płciowy.
Nie ma swoistego leczenia małpiej ospy, ale szczepienie przeciwko ospie prawdziwej okazało się skuteczne w około 85% przypadków przed małpią ospą.
Szczepienia przeciwko ospie nie są dostępne na Litwie od lat 80. XX w.