W czwartym odcinku eliminacji programu muzycznego „Czas na Przebój” rywalizować między sobą będą kolejne dwa gatunki muzyczne – Rock oraz poezja śpiewana.
Historia polskiego rocka, jak cała historia tego gatunku, jest burzliwa. Za umowny początek historii polskiego rocka przyjmuje się rok 1959, kiedy to w Gdańsku z inicjatywy prekursora polskiego rock and rolla, redaktora Franciszka Walickiego, powstał zespół rockandrollowy Rythm and Blues kierowany przez Leszka Bogdanowicza.
W latach 60. wielkim solistą rockowym w Polsce był znany i ceniony po dziś Czesław Niemen. Pierwszy zespół, uważany za rockowy to Rythm and Blues później jako Czerwono-Czarni. Warto wspomnieć także o Czerwonych Gitarach czy Skaldowiach.
Czesław Niemen wydał album „Dziwny jest ten świat” z piosenką o tym samym tytule. Był to jego protest przeciwko sytuacji w Polsce w tamtym okresie. Piosenka zdobyła wielką popularność w Polsce, a autor otrzymał za ten album jako pierwszy w historii Złotą Płytę.
Druga fala zespołów to przełom lat 70. i 80. tzw. muzyką młodej generacji. To w tym okresie powstało najwięcej zespołów. Bardziej znane to: Republika, Brygada Kryzys, Aya RL, Tilt, Siekiera, Klaus Mitffoch, Lech Janerka, Kult, Maanam, Rezerwat, Made in Poland czy Obywatel G.C.
Wszystkie te zespoły były kontrolowane przez cenzurę. Zaowocowało to falą sprytnie ukrytych w tekstach protest songów krytykujących władzę i opisujących niepokój społeczeństwa. Po roku 1989 muzyka, która porywała ludzi do walki o swoje prawa i bezpieczeństwo w kraju, przestała być już potrzebna. Pozostały szczątki, wytwórnie płytowe sterują wizerunkiem zespołów, ale wśród takich produkcji jak Feel czy Doda można dzisiaj znaleźć jeszcze perełki.
Duet, który w kolejnym odcinku muzycznego programu „Czas na Przebój” przedstawi gatunek muzyczny Rock – Karolina Lyndo i Agnieszka Olszewska – zaśpiewa ogółem 3 głośne przeboje: Lady Pank „Mniej niż zero”, Bajm „Co mi, Panie dasz” oraz Mr. Zoob „Mój jest ten kawałek podłogi”.
Posłuchaj oryginału tych piosenek:
Polska poezja śpiewana ma bogatą tradycję i długą listę wybitnych wykonawców. Jest to gatunek słowno-muzyczny, w którym tekst utworu jest tekstem poetyckim. Co istotne, teksty piosenek nie zostały napisane w celu zaśpiewania przez wykonawcę, piosenki mają więc swoistą bazę w tekście, a nie, jak to zwykle bywa, w melodii.
Zwykle są to kompozycje w formie ballady, a ich treść charakteryzuje głęboki, wyszukany, a przede wszystkim literacki styl. Muzycznie utwory najczęściej mają delikatną melodię i skromną aranżację.
Nierzadko termin poezja śpiewana bywa mylony z piosenką poetycką, należy jednak pamiętać, że tekst piosenki poetyckiej jest pisany na zamówienie wykonawcy.
Poezja śpiewana ma historię sięgającą czasów antycznych. Pierwsze ślady tego gatunku odnaleziono już w Grecji, jeszcze przed Homerem (ok. 900–700 roku p.n.e.).
W kolejnym odcinku muzycznego show po drugiej stronie rocka stanie właśnie poezja śpiewana, którą przedstawią Kasia Parszuta i Ruslan Kostiukov. Usłyszymy w ich wykonaniu takie piosenki jak: „Mury” Jacka Kaczmarskiego, „Róbmy swoje” Wojciecha Młynarskiego czy „Jednym szeptem” Mirosława Czyżykiewicza.
Posłuchaj oryginału tych piosenek: