22 czerwca uczniowie na Litwie przystąpili do matury z języka ojczystego. Tegoroczny egzamin z języka polskiego był ostatnim sprawdzianem składanym na poziomie szkolnym, ponieważ na maturze w przyszłym roku uczniowie podejdą do egzaminu z języka polskiego jako państwowego. Szkolny egzamin z literatury i języka polskiego zdawało 752 kandydatów.
Szkolny egzamin z języka polskiego nie jest obowiązkowy na litewskiej maturze, ale uczniowie podchodzą do niego z poczucia wewnętrznego obowiązku. Jest to również dla nich etap w sposób naturalny wieńczący 12 lat nauki tego przedmiotu w szkole.
— Jestem Polakiem, a język polski jest moim ojczystym językiem. Uważam, że powinienem go dobrze zdać — w rozmowie z „Kurierem Wileńskim” podkreśla Daniel Aleks Marcinkiewicz, maturzysta z Gimnazjum im. Władysława Syrokomli w Wilnie. — Pisząc rozprawkę, wybrałem bliski mi temat dotyczący bohaterów dramatów wobec ważnych wyborów życiowych. Od razu miałem w głowie odpowiedź, plan, do jakich przykładów literackich i autorów mogę się odwołać, a także jakie argumenty podać — dodaje maturzysta.
Jak mówi, zadania w pisemnej części egzaminu nie stanowiły dla niego trudności. Dotyczyły one m.in. twórczości Wisławy Szymborskiej, czyli tematu, z którym Daniel jest dobrze obeznany, ponieważ przygotowywał go również w części ustnej egzaminu.
— Również tematy rozprawek były bardzo dobre — mówi. — Zdążyłem uporać się z zadaniami w ciągu czterech godzin.
Polski jako państwowy za rok
Za rok, po ponad 20-letniej przerwie, egzamin z języka polskiego powróci na listę egzaminów państwowych. Zgodnie z nowym modelem kształcenia średniego na litewskiej maturze nie będzie już egzaminów szkolnych. Do państwowej matury z języka ojczystego przygotowują się już uczniowie III klas gimnazjalnych ze szkół z polskim językiem nauczania, którzy uczą się według znowelizowanego programu. Wiosną br. przystąpili oni do składania pierwszego etapu egzaminu maturalnego, czyli obowiązkowego sprawdzianu pośredniego z języka polskiego i literatury. Za rok w trakcie sesji maturalnej złożą drugą część tego egzaminu.
— Szkoda, że nie składałem w tym roku egzaminu z języka polskiego jako państwowego — nie ukrywa zawodu nasz rozmówca. — Myślę, że byłoby to mi bardzo potrzebne podczas rekrutacji na studia w Polsce, ponieważ niektóre uczelnie potrzebują oceny z tego przedmiotu.
Jak podała Narodowa Agencja Oświaty, do matury z języka polskiego przystąpiło 752 kandydatów, język rosyjski jako ojczysty zdawało 408 uczniów, do egzaminu z języka białoruskiego podeszło 5 kandydatów.
Egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie szkolnym składał się z trzech części. Pierwszą część, ustną, uczniowie zdali wcześniej. W drugiej i trzeciej części pisemnej uczniowie wykonywali zadania na rozumienie tekstu oraz pisali rozprawkę lub interpretację tekstu. Maturzyści musieli napisać rozprawkę o długości 250-400 słów lub interpretację tekstu zgodnie z jednym z trzech przedstawionych tematów. Czas trwania egzaminu wynosił cztery godziny.
Tematy prac pisemnych
Rozprawki
1. „Człowiek, który nie poczuł smaku swoich łez — nie jest prawdziwym człowiekiem” (W. Szymborska). Rozważ myśl poetki, przywołując wybrane przykłady literackie.
2. Rozwiń myśl Czesława Miłosza „Mali są ludzie, wielkie są ich dzieła”. Odwołaj się do przykładów z literatury i życia znanych osobowości.
3. Bohaterowie dramatów wobec ważnych wyborów życiowych. Przedstaw ich losy i oceń ich postępowanie.
Interpretacje
4. Interpretacja wiersza Władysława Syrokomli „Stary zegar”.
5. Interpretacja fragmentu eseju Czesława Miłosza „Dykcyonarz wileńskich ulic”