26 kwietnia 2024 r. przypada 30. rocznica zawarcia Traktatu między Litwą a Polską o przyjaznych stosunkach i dobrosąsiedzkiej współpracy. Przewodnicząca Sejmu Litwy, Viktorija Čmilytė-Nielsen, zauważa, że strategiczne partnerstwo między dwoma sąsiadującymi krajami oznacza coś więcej niż tylko współpracę dwustronną.
„Ponosimy najwyższą odpowiedzialność za stworzenie szerszego sojuszu regionalnego. Zwłaszcza biorąc pod uwagę przyszłoroczną prezydencję Polski w Unii Europejskiej” – powiedziała przewodnicząca parlamentu w oświadczeniu opublikowanym w piątek.
Według polityk traktat między Polską a Litwą podpisany w 1994 r. zakończył okres historycznych nieporozumień i stał się punktem zwrotnym dla obu krajów.
„Droga do traktatu była długa i niełatwa. Ale dzięki naszym negocjatorom pojawiło się zjawisko, które czasami porównuje się do pojednania powojennych Niemiec i Francji” – zauważyła V. Čmilytė-Nielsen.
Podpisując traktat, Litwa i Polska zobowiązały się do rozwijania stosunków dwustronnych w duchu wzajemnego szacunku, zaufania, równości i dobrego sąsiedztwa, dając pierwszeństwo prawu międzynarodowemu, w szczególności poszanowaniu suwerenności, nienaruszalności granic, integralności terytorialnej, zakazowi agresji wojskowej, nieingerencji w sprawy wewnętrzne, poszanowaniu zasad praw i wolności człowieka.