Rząd przyjął rozporządzenie ograniczające możliwość składania wniosków o ochronę międzynarodową na granicy z Białorusią. Dokument opublikowano w Dzienniku Ustaw i obowiązuje od 27 marca 2025 roku. Decyzję podjęto w trybie obiegowym.
Nowe przepisy wprowadzają ograniczenie na 60 dni, z możliwością przedłużenia o kolejne 60 dni za zgodą Sejmu. Ograniczenie dotyczy granicy z Białorusią i ma na celu przeciwdziałanie nielegalnej migracji.
Straż Graniczna nadal będzie przyjmować wnioski od dzieci bez opieki, kobiet w ciąży oraz osób wymagających szczególnego traktowania ze względu na wiek lub stan zdrowia. Wnioski będą również rozpatrywane w przypadkach, gdy cudzoziemiec może być narażony na poważne zagrożenie w kraju pochodzenia.
Rozporządzenie wynika z ustawy azylowej przyjętej w grudniu 2024 roku. Rząd argumentuje, że ograniczenie ma zapobiegać wykorzystywaniu migracji przez Białoruś i Rosję do destabilizacji sytuacji w Polsce i Unii Europejskiej.
W pierwszych miesiącach 2025 roku odnotowano wzrost prób nielegalnego przekraczania granicy z Białorusią. W marcu było ich niemal 1,4 tysiąca. Rząd spodziewa się dalszego wzrostu i podkreśla, że migranci są instruowani, jak nadużywać procedur azylowych.
Organizacje społeczne sprzeciwiają się regulacjom, wskazując na ich niezgodność z Konstytucją i prawem międzynarodowym. Krytyczne stanowisko wobec ustawy azylowej wyraziły m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich, Naczelna Rada Adwokacka oraz Biura Legislacyjne Sejmu i Senatu.