Umowa koalicyjna — od zielonej gospodarki po pisownię nazwisk

Fot. BNS/15min/Arnas Strumila
podpis źródła zdjęcia

Prawicowe partie, które będą tworzyły większość rządzącą, zawarły w umowie koalicyjnej zarówno zobowiązania dotyczące wartości, jakie obiecują sobie nawzajem i społeczeństwu, jak i najważniejsze przyszłe cele.

Dokument zawiera kwestie dotyczące prawodawstwa, polityki zagranicznej, narodowego porozumienia w sprawie edukacji, zielonej gospodarki, głosowania elektronicznego, zapisu nazwisk wszystkimi literami alfabetu łacińskiego, dekomunizacji przestrzeni publicznej, dekryminalizacji narkotyków na małą skalę oraz legalizacji neutralnych względem płci związków partnerskich.

Uzgodniony projekt umowy koalicyjnej został opublikowany w czwartek po drugiej rundzie negocjacji. Związek Ojczyzny – Litewscy Chrześcijańscy Demokraci, Ruch Liberalny i Partia Wolności planuje podpisać dokument w poniedziałek.

Priorytety i przyszłe prace

Jednym z głównych priorytetów koalicji jest narodowe porozumienie w sprawie edukacji.

„Dzięki umowie zaczniemy wdrażać jakościowe zmiany w edukacji, w tym finansowanie zapewniające jakość edukacji i efektywność systemu, porozumienie w sprawie nowego programu nauczania, reformę kształcenia i rozwoju nauczycieli” - czytamy w dokumencie.

Priorytety obejmują także transformację gospodarczą, polegającą na tworzeniu wyższej wartości dodanej, zwiększeniu produktywności, digitalizacji i wdrażaniu polityki otwartych danych.

W kolumnie priorytetowej wspomniano również o zielonym ładzie, wzmocnieniu pozycji najsłabszych grup społecznych, zapewnieniu jakości i dostępności usług zdrowotnych, kulturze, wzmocnieniu niezależności samorządów i sprawnej administracji publicznej.

„Do 2023 roku wprowadzimy pilotażowe głosowanie elektroniczne w wyborach samorządowych i/lub wyborach do Sejmu w okręgu wyborczym dla mieszkających za granicą obywateli Litwy” – czytamy w projekcie porozumienia.

W pierwszej kolejności koalicja chce się skupić na zarządzaniu sytuacją epidemiologiczną, przeglądzie inwestycji planowanych na 2021 rok, absolutnej blokadzie elektrowni atomowej w Ostrowcu oraz przygotowaniu do referendum w sprawie podwójnego obywatelstwa.

Kwestie, w których poglądy się różnią

W odrębnej kategorii zapisane zostały priorytety, co do których opinie partnerów się różnią. Partie wskazują jednak, że dołożą wszelkich starań, aby je przyjąć i wdrożyć w rozsądnym czasie do refleksji.

Prace te obejmują nowelizację ustawy mającą na celu dekomunizację przestrzeni publicznych, zalegalizowanie pisowni nazwisk na stronie głównej dokumentów używając wszystkich liter alfabetu łacińskiego, zakaz komercyjnego połowu ryb na wodach śródlądowych, udzielanie mediom bezpłatnych informacji z Centrum Rejestrów o podmiotach prawnych.

Do tej kategorii zalicza się również ratyfikacja Konwencji Stambulskiej, dekryminalizacja posiadania niewielkich ilości narkotyków, a także ustawa o neutralnych względem płci związkach partnerskich.

Program rządowy

Konserwatyści i liberałowie zgodzili się również, że program rządu powinien zawierać zobowiązanie do przeznaczenia 3 proc. PKB na badania naukowe, nauczanie informatyki i zwiększenie dostępności edukacji nieformalnej.

Politycy postanowili również, że wynagrodzenie nauczycieli musi odpowiadać standardom krajów OECD. Oznacza to, że wypłata nauczyciela powinna wynosić 130 proc., a kadry akademickiej 150 proc. średniej płacy.

Rządowy program zobowiązuje się również do uwzględnienia środków zapewniających elastyczność w zakresie urlopu macierzyńskiego i ojcowskiego, usprawnienia systemu e-zdrowia poprzez rezygnację z dokumentów papierowych do 2023 roku.

Po wyborach rządzącą koalicję centroprawicową stworzą Związek Ojczyzny – Litewscy Chrześcijańscy Demokraci, Ruch Liberalny oraz Partia Wolności. W nowym parlamencie powinni mieć co najmniej 74 mandatów na 141.

źródło: ŁC/BNS, fot. BNS/15min/Arnas Strumila
Więcej na ten temat