Liczba pracujących cudzoziemców podczas pandemii zmniejszyła się o jedną piątą

Fot. BNS/15min/Lukas Balandis
podpis źródła zdjęcia

Liczba pracujących na Litwie cudzoziemców z Białorusi, Ukrainy i innych krajów trzecich, która rosła od kilku lat, zmniejszyła się w czasie pandemii o jedną piątą - podaje Sodra.

We wrześniu liczba pracujących cudzoziemców, którzy otrzymali zezwolenie na pracę i pobyt czasowy na Litwie wynosiła 20,7 tys. – jest to o 5 tys. mniej aniżeli na początku roku.

„Widzimy tendencje, że obcokrajowcy z krajów trzecich byli bardziej dotknięci kwarantanną na Litwie niż lokalni pracownicy. Większość z nich prawdopodobnie wyjechała do swoich rodzinnych krajów i nie wróciła” - mówi Kristina Zitikytė, doradca Wydziału Statystyki, Analiz i Prognoz Sodry.

Liczba ubezpieczonych na Litwie w ciągu roku do września spadła o 8 tys., z czego prawie 5 tys. to cudzoziemcy.

Najwięcej zatrudnionych na Litwie cudzoziemców pracuje jako kierowcy samochodów ciężarowych, taksówkarze, budowlańcy, kucharze i kierownicy. W sierpniu największe spadki odnotowano wśród kucharzy (44 proc.), tynkarzy (37 proc.), elektryków (30 proc.), murarzy (29%), kierowców ciężarówek (14 proc.), kierowców samochodów osobowych (7 proc.).

Jak podaje K. Zitikytė, w firmach, w których pracuje najwięcej cudzoziemców, ich średni dochód spadał, tymczasem wśród ludności Litewskiej na tych samych stanowiskach spadał wolniej lub w niektórych przypadkach nawet wzrósł. Przykładowo, średni dochód zagranicznych betoniarzy spadł o 38 proc., elektryków - o 24 proc., kierowców ciężarówek - o 8 proc.

Według K. Zitikytė liczba pracowników pochodzących z zagranicy w ostatnich latach rosła i na początku tego roku osiągnęła 25,7 tys. - dwukrotnie więcej niż na początku 2018 roku.

źródło: ŁC/BNS, fot. BNS/15min/Lukas Balandis
Więcej na ten temat