Ministrowie zdrowia Estonii, Łotwy i Litwy wzywają Komisję Europejską do ustanowienia przejrzystego tymczasowego mechanizmu redystrybucji szczepionek między państwami członkowskimi UE - wynika z oświadczenia wydanego w środę przez Ministerstwo Zdrowia.
Zdaniem ministerstwa, taki apel wystosowano ze względu na nadzwyczajną sytuację epidemiczna oraz okoliczności, w których nadwyżki szczepionek mogą pozostać niewykorzystane po wygaśnięciu ich daty ważności.
„Wystąpienie trzech ministrów jest wyrazem wdzięczności Komisji Europejskiej za wysiłki na rzecz zwiększenia produkcji i dostaw szczepionek COVID-19 od producentów. Podkreśla się konieczność oceny sytuacji awaryjnych, w których konieczna jest pilna redystrybucja szczepionek między krajami“ - czytamy w raporcie.
Zdaniem ministrów takie decyzje muszą opierać się na jasnych i przejrzystych kryteriach, takich jak dostępność szczepionek, poziom szczepień, częstotliwość zachorowań, śmiertelność i rozpowszechnienie nowych mutacji.
Ministrowie wzywają nie tylko do ustanowienia mechanizmu redystrybucji w przypadku nagromadzenia się niewykorzystanej nadwyżki szczepionki w jakimkolwiek państwie członkowskim, ale także do stworzenia mechanizmu szczególnych okoliczności. Taki mechanizm mógłby uzasadnić wyjątki, dotyczące proporcjonalnej dystrybucji i tymczasowo zachęcałby do dostaw do tych państw członkowskich, które znajdują się w największej potrzebie.
„Pozwoliłoby to krajom UE na bardziej efektywne wykorzystanie szczepionek produkowanych i dostarczanych na poziomie UE, zwiększenie zasięgu szczepień w całej UE, a tym samym pomogłoby zmniejszyć obciążenie pandemią i zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa COVID-19” - podaje raport.
Europejska Agencja Leków (EMA) zatwierdziła obecnie szczepionki COVID-19 trzech producentów: Pfizer i BioNTech, Moderna i AstraZeneca.
źródło: AK/ BNS, fot. Getty Images/ BSR Agency
Więcej na ten temat